Fenntarthatóság
Innováció
Vándormadarak érkeztek a dél-alföldi pusztákra
Ezekben a hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park tájain szép számban bukkannak fel pásztormadarak. Jellemzően csupán néhány példányos csapatok érkeznek és rövid megállás után tovább is repülnek.
A pásztormadarak tőlünk keletre, Közép-Ázsia sztyeppéin költenek. Magyarországon csak kis egyedszámban fordulnak elő, május-júniusban. Vannak azonban olyan esztendők (legutóbb 2018-ban volt ilyen), amikor inváziószerűen, több százas csapatokban is érkeznek az ország minden tájára. Feltehetően a gazdag táplálék-felhozatal vonzza őket ide. Költőfajként azonban nem jellemzőek, legutóbb 1995-ben, a Hortobágyon jegyeztek fel pásztormadár-költést – írja a Kőrös-Maros Nemzeti Park.
fotó: pixabay.com
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain május közepén jelentek meg az első csapatok. A kardoskúti Fehér-tó térségében a pünkösdi hosszú hétvégén több helyszínen is láttunk 20-30 közötti egyedszámú csapatokat, illetve magányos példányokat is.
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon két alkalommal figyeltünk meg pásztormadarakat: egy hatos csapatot és egy magányos példányt. Az esős periódus nem igazán kedvez most a pásztormadarak fő táplálékául szolgáló sáskák szaporodásának.
A Kis-Sárréten május végén bukkant fel két csapat, az egyikben 26, a másikban 18 pásztormadarat számoltunk. Minden bizonnyal mozgásban vannak, mert csupán egy alkalommal figyeltük meg őket, másnapra már eltűntek a térségből.
A KMNPI Makói Tájegységében a szürkemarhákat legeltető gulyások több alkalommal is megfigyeltek a seregélyek csapatában elvegyülő pásztormadarakat. Jellemzően 10 körüli példány bukkant fel egyszerre.
A pásztormadarak június második felében általában eltűnnek hazánkból. Idei beáramlásuk erősebbnek mondható az átlagnál, de invázióról nem beszélhetünk, s minden bizonnyal költésre sem lesz példa.
agrotrend.hu / Kőrös-Maros Nemzeti Park