Fenntarthatóság

Innováció

Tilos a fák kivágása

A kölcsönös megfeleltetés elemei kötelezően betartandók ahhoz, hogy a közvetlen kifizetések és egyes terület alapon nyújtott vidékfejlesztési támogatások teljes összege a gazdálkodóhoz kiutalásra kerüljön. Például fát kivágni március és augusztus között csak vis maior esetekben lehet.

Ennek egyik legáltalánosabb elemei a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásait, melyeket a területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról szóló 50/2008. (IV. 24.) FVM rendeletnek tartalmazza.

fotó: pxhere.com

Az előírásokból most a legaktuálisabbat emeljük ki, miszerint „fát, bokrot és sövényt a március 1. és augusztus 31. közötti költési és fiókanevelési időszakban nem lehet kivágni.” Ez minden fára és bokorra – nemcsak a MePAR-ban feltüntett fa és bokorcsoportra, magányos fára – vonatkozik. A külön tájképi elemként rögzített, a MePAR-ban feltüntetett „magányosan álló fát kivágni nem lehet” tilalom az év minden napjára vonatkozik.

Kivágásra csak vis maior* esetben kerülhet sor, de a vis maior eseményt a kincstárnak az eseményt követően 21 napon belül – de legkésőbb 60 napon belül – elektronikus úton jelenteni kell.

Amennyiben a magányos fa természeti csapás, vagy valamely, a gazdálkodótól független ok következtében a helyszínen már nem fellelhető, úgy azt is vis maiorként jelenteni kell a kincstárhoz, a MePAR-on történő átvezetés érdekében.

*94/2015. (XII. 23.) FM rendelet az elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról és a vis maiorral összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés