Fenntarthatóság

Innováció

Tenyérnyi pók okozott riadalmat Böszörményben, máshol is felbukkanhat!

Fájdalmas a marása, de nem ugrik az ember nyakába, és nem szívja ki a vérünket.

A közösségi médiában terjedtek el az utóbbi időszakban olyan fotókkal igazolt bejegyzések, miszerint hatalmas pókokkal találkoztak az emberek Hajdú-Biharban is; az otthonukban vagy épp a kertben. Van, aki sikoltozva menekült, valaki inkább vizsgálgatja, dokumentálja. De kétségtelenül mindenkit meglep. – A Hajdú Online egyik olvasója portálunknak számolt be a Haon.hu portálnak rémisztő találkozásáról a pókkal.


Forrás: haon.hu / ovasói fotó

Az eset Hajdúböszörményben történt hétfőn, a délelőtti órákban. A két jó barát éppen egy garázsból jött ki, és amikor az ajtót kinyitották, egyiküknek a karjára esett egy tenyérnyi pók, majd onnan a földre hullott. – Nem tudtuk megállapítani, hogy az ajtóról, a mennyezetről, vagy az ajtó melletti polcról ugrott vagy esett. Végül a földön landolt. Mire észrevettük mivel állunk szemben, szaladni kezdett. Vödröt fordítottunk rá, majd lefotóztuk, ezt követően szabadon engedtük. Amikor kereszteztük az útját, a két első lábát magasba emelve kissé védekező állásba pózolt. Pókhálót vagy fészket nem találtunk a garázsban. Véleményünk szerint csak látogatóba érkezett – mesélte Dániel. A fiatalember elmondta, a barátja nagyon megrémült, ő már kevésbé, de még soha nem látott ekkora pókot a szabadban.

– Megölni, befogni, játszani vele egyikőnknek sem jutott eszébe, de az udvarunkról segítettük a kitalálását – tette hozzá.

 

A tíz centiméteres hosszt is elérheti

Szakértőt kérdeztünk arról, milyen faj lehetett, és hogy normális-e az előfordulása Hajdú-Biharban. Váradi Zoltántól, a Természettár vezetőjétől megtudtuk, a két barátnak hazánk legnagyobb pókfajával, egy szongáriai cselőpókkal (Lycosa singoriensis) volt dolga, amellyel mostanában sokfelé lehet találkozni Magyarországon, de már évek óta „rettegésben” tart sokakat.

A természetvédelmi mérnök és természetpedagógus hozzátette, a „mi madárpókunkként” ismert pók kinyújtott lábakkal a 10 centiméteres hosszt is elérheti. Főleg száraz pusztákon fordul elő, ahol a talajba ásott, hosszú üregből indul vadászni. A szongáriai cselőpók nyár végén éli párzási időszakát. Váradi Zoltán szerint alapvetően nem támad emberre, nem ugrik a nyakunkba, nem szívja ki a vérünket, de amennyiben valaki rálép vagy megnyomja, fájdalmas marásra számíthat, ami a lódarázs szúrásához hasonlatos. Mivel védett fajnak számít, lehetőleg ne bántsuk, próbáljuk meg segíteni a távozását.

agrotrend.hu / haon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés