Fenntarthatóság

Innováció

Sarki fény az Antarktisz felett

Elkezdődött a sarki fény szezonja, a Nemzetközi űrállomáson dolgozó űrhajósok pedig szorgosan rögzítik a pszichedelikus látványt, amit a Föld nyújt ilyenkor.

A sarki fény, más néven északi fény (aurora borealis) vagy déli fény (aurora australis) a Napból származó, a Föld légkörébe a bolygó sarkain behatoló töltött részecskék ”elégésének” következménye. Ezek a részecskék a Napból a magas naptevékenység során létrejövő napfoltokból származnak, a Napot koronakidobódással hagyják el, majd másodpercenként több ezer kilométeres sebességgel utaznak át az űrön – írja az Index. A Földet elérve a napszél annyira felkavarja bolygónk mágneses mezejét, hogy a Napból érkező töltött részecskék (főleg protonok és elektronok) behatolnak a felső légkörbe, ahol energiájukat átadják annak.

A részecskék itt összeütköznek a légkör atomjaival, ionizálják és gerjesztik azokat, amik fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba. Ez adja a sarki fény színét, mely függ az ütközés magasságától, illetve az ütköző atomtól is. Az oxigénre például a világos zöld és sárga, ritkábban vörös árnyalat jellemző, a nitrogéntől pedig kék és ibolya színek jelennek meg az égbolton. A szemmel érzékelhető tartomány mellett az északi fény az ultraibolya tartományban is érzékelhető.

Annak oka, hogy leggyakrabban zöldnek látjuk a sarki fényt egyrészt az, hogy erre a színre a legérzékenyebb az emberi szem, másrészt az, hogy a felszíntől számított száz kilométeres magasságban már viszonylag sok oxigén található.

A Nemzetközi űrállomás legénysége augusztus eleje óta fotózza a Föld déli sarka fölötti aurora australist, az ESA francia űrhajósa, Thomas Pesquet és amerikai kollégája, Shane Kimbrough a NASA-tól is több felvételt készített. Az ISS 436 kilométeres magasságban köröz a Föld körül, a sarki fényről is ilyen magasból lőtték a képeket.

Az égi látványosság az Indiai óceán fölött, Ázsia és az Antarktisz között jelent meg először. A sarki fény szezonjában (késő nyártól kora tavaszig) az aurora australis nem csak a sarkvidéken és az óceán felett, de időnként Ausztrália, Új-Zéland, Chile és Argentína déli részein is megfigyelhető. A hozzánk közelebb eső északi fény szintén ilyen tájban látható az északi sarkvidéken, Norvégia, Svédország, Finnország, Oroszország és Kanada egyes részein.

agrotrend.hu / Index

 

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés