Fenntarthatóság

Innováció

Nyílméregbéka kószált Budapesten

A dél-amerikai esőerdők ragadozói inkább messzire elkerülik, a vadászó indián törzsek pedig nyilaik hegyét mártották a bőrébe. A nyílméregbékák bár külsőre apró, ártalmatlan állatoknak tűnnek, mégis a Föld legveszélyesebb teremtményei közé tartoznak, halálos mérgük akár tíz felnőtt emberrel is végezhet. Egy ilyen “gyilkos apróság” éppen a XII. kerületben kószált a héten egy komposztáló mellett…

„A lányommal éppen a komposztálóhoz sétáltunk, amikor észrevettünk egy fekete-sárga valamit a földön. Először azt hittem, hogy egy vergődő darázs, ami felszállni próbál, de amikor közelebb hajoltunk, láttuk, hogy bizony nem vergődik, hanem ugrál. A színéből azonnal tudtuk, hogy ez egy nyílméregbéka, a lányom meg is akarta fogni, de nem engedtem neki” – erről számolt be egy budai anyuka, aki Both Zoltán vadállatbefogótól kért segítséget. A szakértő megerősítette, hogy a világ egyik legerősebb mérgű békájáról van szó.


Fotó: Facebook

Both azt tanácsolta az anyának, hogy egy dobozzal próbálja befogni a kétéltűt, de mire a nő visszaért a dobozzal, az állat már eltűnt.

Both Zoltán szerint a nyílméregbéka engedély nélkül, díszállat-kereskedésekben beszerezhető. A terráriumokban tartott békák csak kevés mérget termelnek, de az is veszélyes lehet, ha az állat megérintése után valaki a szemébe vagy szájába nyúl. A szakértő kiemelte, hogy az ilyen eltűnt állatokért szinte sosem jelentkeznek gazdáik. Mivel a nyílméregbéka trópusi állat, az őszi hidegeket nem fogja túlélni – írta meg a Blikk.

A mérges béka, (Dendrobatidae család), más néven nyílbéka, az Újvilágban élő mintegy 180 békafaj bármelyike, melyeket az a képesség jellemez, hogy rendkívül mérgező bőrváladékot termelnek. A mérges békák az Újvilág trópusi erdeiben élnek Nicaraguától Peruig és Brazíliáig, és néhány fajt a dél-amerikai törzsek a nyilak hegyének bevonására használják.

A nyílméregbéka-félék többsége kis méretű, kifejlett állapotban gyakran nem érik el az 1,5 cm-t, bár egyes fajok akár 6 cm-esre is megnőhetnek. Legtöbbjük élénk színű, ez az “aposzematizmusnak” nevezett tulajdonság a lehetséges ragadozókat elriasztására szolgál. Élén színük a mérgezőképességükkel és az alkaloidok mennyiségével van összefüggésben. A Közép-Amerikában és Dél-Amerikában őshonos apró, színes nyílméregbékákban eddig több alkaloidát is azonosítottak. A legmérgezőbbnek a rettenetes nyílméregbéka (Phyllobates terribilis) mérge bizonyult. Az állatok színe és mintázata változatos, de a legtöbb esetben megtalálható benne a fekete, narancs, kék, és sárga szín.

agrotrend.hu / magyarallatvedelem.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés