Fenntarthatóság

Innováció

Költenek a széki lilék

Idén tizenkét széki lile fiókát sikerült meggyűrűznie a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársainak a Felső-Kiskunságban. Ez különösen jó eredménynek számít, hisz a ritka és fokozottan védett faj országos állománya 0-22 pár között mozog, amely csökkenő tendenciát mutat.

A Kiskunsági Nemzeti Park beszámolója szerint, az április 12-ei célzott bejárásuk alkalmával összesen 33 példányt láttak a a felső-kiskunsági szikes tavakon. Akkor még azt hitték, zömében vonulásban lévő példányokról van szó, a következő hetekben azonban párba álltak a madarak, revírt foglaltak és költésbe kezdtek.

fotó: wikipedia

Az április és július közti időszakban négy különböző területen minimum 15 madárpár fészkelése volt bizonyítható A fészkek a vakszikes területek legmélyebben fekvő részein voltak a nyílt földfelszínen. Az elmúlt évekre is jellemző szélsőséges időjárási viszonyok megnehezítették a madarak sikeres költését.

Májusban a hirtelen leesett nagy mennyiségű csapadék három tojásos fészket el is mosott, de valószínűleg egy korábban kikelt fészekalj is megsemmisült.

– Júliusban az egyik utolsó fészekben a tojások már a teljesen leszáradó területen keltek ki, mindössze egy szobányi vízfolt állt rendelkezésükre – ismertette a körülményeket a beszámolóban Sápi Tamás, természetvédelmi őrkerület-vezető.

Az eső továbbra sem jött, a nyár közepi forróságban ez a szobányi vízfolt napról napra pár négyzetméteresre apadt. Mivel a fiókák még messze álltak a röpképességtől, így beavatkozásra volt szükség, kétnaponta vizet vittek nekik a nemzeti park munkatársai. A víz nem csak azért fontos a madarak számára, hogy inni tudjanak, hanem a táplálékaik zöme is vízhez, illetve a nedves, iszapos talajhoz kötődik.

A három fiókából egy végül sikeresen felnevelkedett. – A széki lilék folyamatos megfigyelése közben mi is tapasztaltuk a szakirodalomban leírtakat. A költő madarak laza telepeket alkottak, egyértelműen keresték egymás közelségét. A kotlásban mindkét szülő részt vett, azonban több párnál is észleltük, hogy a tojások kikelését követően a tojó elhagyta a családot és a hímre maradt a fiókák gondozása – részletezte megfigyeléseiket Sápi Tamás.

Ez történt annál a fészekaljnál is, ahol a tojó egyeden egy színes gyűrűt vettek észre a nemzeti park munkatársai.

A madárról fotó is készült, így sikerült leolvasni a rajta lévő kódot, amelyből kiderült, hogy 2010-ben jelölték az olaszországi Pescara tengerpartján.

Ezzel a megfigyeléssel sikerült regisztrálni a legöregebb, valamint az egyetlen külföldön gyűrűzött széki lilét a hazai adatbázisban.

A bejárások alkalmával 12 fiókát láttak el színes gyűrűvel a szakemberek, melyeket remélhetőleg több helyen is leolvasnak majd a jövőben, ezáltal pontosabb képet kaphatnak a faj magyarországi populációjának vonulási útvonalairól, telelő helyeiről.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés