Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Innováció

Indiában egyre több gepárdot engednek szabadon

Bevallott cél, hogy újból övék legyen a vadon.

Szabadon engedték az elsőt kettőt a gepárdok közül, amelyeket India a több mint hetven éve kihalt faj újbóli meghonosítása céljából importált afrikai országokból. Az Obaan nevű hím és az Asha nevű nőstény kihelyezését a vadonba Bhupender Yadav környezetvédelmi miniszter jelentette be a Twitteren a hétvégén, hozzátéve, hogy a két gepárd remekül érzi magát.

Az elsőként szabadjára engedett gepárdok tavaly szeptemberben érkeztek Namíbiából hat másik társukkal együtt, és eddig a Kuno Nemzeti Parkban voltak karanténban, gyakorolva az alkalmazkodást a helyi körülményekhez. Adóvevős nyakörvet helyeztek rájuk, hogy nyomot követhessék mozgásukat. A múlt hónapban további 12 gepárd érkezett Dél-Afrikából Indiába, ahol arra számítanak, hogy a faj szaporodásnak indul, és 10 év múlva már akár 100 egyed is élhet belőlük.

Fotó: pixabay.com

Az Afrika déli részén élő gepárdok genetikailag némileg különböznek az ázsiai gepárdtól, amely már csaknem teljesen kihalt – csak néhány egyed él Iránban -, ugyanakkor az egyetlen lehetőséget kínálják Indiának az újrahonosításra. A gepárdok betelepítése Narendra Modi indiai miniszterelnök presztízsprojektje. Hivatalos adatok szerint a világon ez az első eset, hogy egyik kontinensről a másikra telepítenek át gepárdokat. A projektre öt év alatt 11,1 millió dollárt költenek, ebből kártalanítják például a gazdákat, akiknek jószágát a gepárdok esetleg elragadják.

Noha a gepárd akár 120 kilométeres óránkénti sebességre is képes, a leggyengébbnek számít a nagymacskák között, és a nála erősebb ragadozók (oroszlánok, párducok) által ritkán lakott, tágas térségekre van szüksége a fennmaradáshoz, hogy neki is jusson elegendő élelem.

A gepárd az egyetlen nagyobb emlős, amely kihalt Indiában az ország 75 évvel ezelőtti függetlenné válása óta. Az Indiában élő utolsó ázsiai gepárdot 1947-ben ejtette el egy indiai herceg, a fajt 1952-ben teljesen kiirtottnak nyilvánították Indiában. A gepárdot, az egyik legősibb nagymacskafajt kihalás fenyegeti. Becslések szerint már csak körülbelül 7000 példány él belülük, legnagyobb részük Afrikában.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés