Fenntarthatóság

Innováció

Holland kutatóintézet sem helyesli a brüsszeli tervet

Újabb neves kutatóközpont állítja, hogy súlyos következményekkel járhat az Európai Bizottság (EB) Farm to fork, vagyis „Termőföldtől az asztalig” stratégiájának megvalósítása.

A Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ (WUR) tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy Brüsszel fenntarthatóbb mezőgazdaságot és élelmiszer-előállítást célzó terve nemcsak az egyes gazdaságokat, hanem a teljes élelmiszer-termelést veszélybe sodorná, írta a Magyar Nemzet.

Az elsősorban klímapolitikai célokat szolgáló stratégiát még tavaly májusban mutatta be az EB, a gazdálkodók és a szakmai szervezetek azonnal szót emeltek az abban foglalt célokkal kapcsolatban. Nem csoda, hiszen a hosszú ideig hatástanulmány nélkül bemutatott tervezet olyan elvárásokat támaszt az európai mezőgazdasággal szemben, amelyek teljesen ellehetetlenítenék az ágazatot. 

A stratégia a növényvédőszer-használatot például ötven százalékkal, a műtrágyahasználatot húsz százalékkal csökkentené 2030-ig. Az antibiotikumok terén szintén ötvenszázalékos vágást irányoz elő, az ökológiai gazdálkodással érintett területek arányát pedig nyolcról legalább 25 százalékra növelné.  A hollandiai egyetem tanulmánya szerint mindezen célok megvalósításával a termelés átlagosan tíz-húsz százalékkal csökkenne, ugyanakkor egyes növénykultúrák esetében akár a termés harmada is eltűnhet. A stratégia az állattenyésztésre is súlyos csapást mérne, ráadásul nemcsak az agrár-élelmiszeripar szereplői, hanem az uniós fogyasztók is rosszul járnának. A kutatóintézet egy további szakpolitikai tanulmánya szerint a szarvasmarha-, sertéstenyésztés és tejtermelés csökkenésével a fogyasztói árak az egekbe szöknének, miközben a termelők bevétele is csökkenne. 

Fotó: VG

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és számos szakmai szervezet már korábban is jelezte, hogy az elemzések elvégzése nélkül készült stratégiák elfogadhatatlanok.  Olyan súlyos terheket rónának alaptalanul az agrár- és élelmiszer-gazdaság szereplőire, hogy közülük sokan felhagynának a tevékenységükkel. Mindeközben a szabadkereskedelmi egyezmények révén a harmadik országokból beérkező termékek még a jelenlegi szabályozásoknak sem felelnek meg – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Korábban az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA), valamint a Kieli Egyetem tanulmánya is arra a következtetésre jutott, hogy az úgynevezett Farm to Fork stratégia számos hiányosságot tartalmaz.  Az USDA szerint a meghatározott célok 22 millió ember számára az élelmiszer-ellátás bizonytalanságához vezetnek. A Kieli Egyetem tanulmánya azt vetíti előre, hogy bizonyos szektorokban Európa a világ vezető élelmiszer-exportőréből nettó importőrré válhat. Ráadásul leszögezi azt is, hogy a fő célkitűzés elérésére, vagyis az éghajlatváltozás elleni fellépésre sem alkalmas. 

Az EU Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) is készített saját hatástanulmányt, az átfogó vizsgálati eredményeket azonban sokáig eltitkolta a közvélemény és a szakemberek elől is. A titkolózás vélhetően nem volt véletlen, hiszen a JRC tanulmánya is arra a következtetésre jutott, hogy a klímapolitikai célok megvalósításáért a lakosság és az európai gazdák is nagy árat fizetnének. A jelentés rámutatott arra is, hogy az európai mezőgazdaságból származó üvegházhatású gázok kibocsátásának tervezett 40–60 százalékos csökkenése ahhoz vezethet, hogy a termelést az EU-s gazdaságok helyett a harmadik országokba szervezhetik ki. 

A kutatóintézetek jelentései is igazolják az agrárszakmát képviselő COPA és tagszervezetei által az EU döntéshozók felé eddig adott jelzéseket, figyelmeztetéseket. Az agrárkamara tehát jogosan teszi fel a kérdést: vajon miért nem veszi figyelembe és miért titkolja el az Európai Bizottság a rendelkezésre álló adatokat, tudományos eredményeket?  A tanulmányok kivétel nélkül kimondják: a stratégia megvalósítása esetén Európa mezőgazdasági termelése csökkenne, egyes területeken és egyes ágazatok, termékek esetében veszélyes mértékben, az élelmiszerárak pedig jelentősen megemelkednének. Az agrárium szereplői elengedhetetlennek tartják a teljes körű hatásvizsgálatot és annak közös kiértékelését  – hívta fel a figyelmet közleményében a NAK.

Ahogyan lapunk korábban megírta, a Frans Timmermans bizottsági alelnök nevéhez fűződő tervezet ellen a tagállamok többsége felemelte a szavát az elmúlt hónapokban, az Európai Parlament képviselői ennek ellenére – köztük a magyar baloldal delegáltjaival – nemrég 452 szavazattal, 170 ellenében és 76 tartózkodás mellett elfogadta a Farm to fork stratégiáról szóló jelentést. A magyar kormánypárt képviselői ugyanakkor erősen tiltakoztak a tervezet megvalósításával kapcsolatban. Tóth Edina, a Fidesz EP-képviselője plenáris felszólalásában rámutatott, hogy a stratégia megoldhatatlan feladat elé állítja a gazdákat, és az európai mezőgazdaság jövőjét fenyegeti. Hidvégi Balázs fideszes képviselő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a környezetvédelem és a mezőgazdaság elválaszthatatlan egymástól. Egyik sem válhat légből kapott, irreális klímavédelmi ábrándok áldozatává. 

agrotrend.hu / Világgazdaság

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés