Fenntarthatóság

Innováció

Gyönyörű, de mérgező az őszi kikerics

Az ősz eljövetelének biztos jele, amikor apró, világoslila virágaival megjelenik az őszi kikerics. A kutyadöglesztőfű néven is ismert gyönyörű virág nem véletlenül kapta ezt a becenevet.

A nyár végi esőknek köszönhetően már sok helyen virágzik az őszi kikerics (Colchicum autumnale), amely főként hegyi rétjeink, dombvidéki kaszálóink gyakori virága, de azért előfordul itt-ott az Alföld láprétjein is. Bár ez a kikericsfélénk nem védett, mégis nagyon jól meg tudja védeni magát – írja a Turista Magazin.

A népies nevén kutyadöglesztőfűnek is hívott szépséges növény ugyanis hazánk egyik legmérgezőbb növénye, a legelő állatok pedig ezt pontosan tudják, és nagy ívben elkerülik, aminek köszönhetően szépen fel tud szaporodni a legelőkön.

Ha az állatok lelegelnék, nemcsak ők, hanem mi is nagy bajban lennénk, ugyanis olyan erősek a benne lévő méreganyagok (kolhicin, kolchamin), hogy közvetve is hathatnak. Például az állatok által elfogyasztott méreg kiválasztódhat a tejükben, az ilyen juh- vagy kecsketej pedig az emberre is veszélyessé válik. De szerencsére a természet okosabb ennél, és az állatok nem hoznak minket ilyen helyzetbe.

Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

Természetesen a méreg gyógyír is lehet, így az ember az őszi kikericcsel is próbálkozott bizonyos betegségek kezelésében. Heveny köszvényes rohamban még ma is alkalmazzák, de veszélyessége miatt egyre kevésbé használják a gyógyászatban. Bár a rák gyógyítása kapcsán még kísérleteznek vele, mégpedig a benne lévő kolhicinnel, mint a rosszindulatú daganatok növekedését késleltető, illetve teljesen meg is szüntető szerrel, ám hatásos adagjai általában a normál sejtszaporodást is megállítják, így még kérdéses, hogy jó lesz-e erre. Ahol viszont biztosan alkalmazzák, az a növénytermesztés, ahol szintén a kolhicin sejtnövekedést befolyásoló hatását használják, mégpedig tömegnövelőként.

Az őszi kikerics érdekessége még, hogy a vetővirághoz hasonlóan ilyenkor ősszel csak a virágjai hajtanak ki, levelei és köztük megbúvó toktermései a nyár második felében elszáradnak, azok majd csak tavasszal hajtanak ki újra.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés