Fenntarthatóság

Innováció

Gazdag madárvilág a Kis-Sárrét mocsaraiban

A Körös-Maros Nemzet Park részterületei közül a Kis-Sárréten található a legtöbb vizes élőhely.

A csaknem 200 hektáron elterülő Biharugrai- és Begécsi- halastavakon kívül még hét mocsármaradvány és vizes élőhely-rekonstrukciós terület őrzi a hajdan oly gazdag vadvízvilág emlékeit, írta a Körös-Maros Nemzeti Park.

Az őszi-téli csapadéknak és a feltöltéseknek köszönhetően jelenleg összesen közel 300 hektár van víz alatt mocsarainkban, ami várhatóan biztosítja a fajgazdagságot az előttünk álló költési szezonra. Ezek közül a legépebben fennmaradt két mocsár a Biharugra és Körösnagyharsány határában lévő Ugrai-rét és a Sző-rét. Az előbbi nádasai adnak otthont a nemzeti park legnagyobb gémtelepeinek. A korán költő kanalasgémek és nagy kócsagok már javában a telepeken szorgoskodnak, a később érkező kis kócsagok és bakcsók csak most jelentek meg a területen.  Mindkét mocsárban szép számmal költenek a nyári ludak, a párok többségénél kikeltek a kislibák, melyeket a szülők gondosan vezetnek.

Fotó: Tóth Imre

A két halastó között elterülő Simotai-mocsárban is élénk a madármozgás. Itt elsősorban a különböző récéktől hangos a táj, de nem hiányoznak a fiókát vezető nyári ludak sem. A partosabb részeken bíbicek költenek és a vonuló kis pólingok lágy trillázása színesíti a palettát.

Hasonló kép fogad bennünket a Zsadány határában lévő Kivágási-legelőn és a Mezőgyán melletti Kisgyanté mocsaraiban is. A legváltozatosabb madárvilág jelenleg a Begécsi-halastavak szomszédságában lévő kisvátyoni élőhely-rekonstrukciós terület két mocsarában, a Kerek-réten és a Zacskó-zugban van. A récéknél több fajt is megfigyeltünk, a legnagyobb számban kanalas récéket, melyekből több mint 250 példányt számoltunk, de kisebb mennyiségben előfordult tőkés, böjti, kendermagos, nyílfarkú és barátréce, valamint cigányréce is, melyek közül néhányan itt is költenek majd. A rendszeresen itt fészkelő gólyatöcsök, bíbicek és piroslábú cankók, és az alkalmi fészkelő nagy godák mellett a vonuló pajzsoscankók és kis pólingok is jól érzik magukat. A közeli halastavakon költő nagy kócsagok és kis kárókatonák is rendszeres vendégek, ide járnak táplálkozni.  A nyugalmat néha megzavarja a közelben költő rétisasok vadászata, de ez is része a természet rendjének.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés