Fenntarthatóság

Innováció

A füves puszták rágcsálója

A nem is oly rég még mezőgazdasági kártevőként számon tartott, sajátos hangjelzéséről, az ürgefüttyről is felismerhető kisemlős hazánkban elsősorban a sík vidékeken fordul elő, elterjedésére ugyanakkor a mozaikosság jellemző – populációi szigetszerűek, egymástól elszigeteltek. Fennmaradása szempontjából kiemelten fontos a rövid füvű, száraz gyepek megőrzése, azok legeltetése vagy rendszeres kaszálása.

A rágcsálók (Rodentia) rendjének mókusfélék (Sciuridae) családjába tartozó közönséges ürge (Spermophilus citellus) kifejlett példányainak testhossza 20–24 cm, farokhossza 6–8 cm, testtömege 200–350 gramm. Bundája a hátán sárgásszürke, hasán mustársárga, nyakánál fehéres, feje hosszúkás, fülkagylói aprók, oldalra néző, nagy szemei feketék – írja a Turista Magazin.

Fotó: Adobe Stock

A közönséges ürge a rövid füvű sztyeppek karakterisztikus, alapvetően Kelet- és Délkelet-Európában előforduló rágcsálója. Magyarországon leginkább a nagy kiterjedésű, alföldi gyepterületekhez kötődik, és a homokos-löszös, kevésbé kötött talajokat kedveli a legjobban. Kizárólag azon élőhelyek alkalmasak számára, amelyek rövid füvűek (a gyepalkotó növényzet magassága nem haladja meg a 10–15 centimétert). Talajpreferenciáját nem a véletlen alakította ki, a nappali aktivitású ürge ugyanis több méter hosszúságú, többkijáratos járatrendszert alakít ki a föld alatt. Az éjszakákat a biztonságos üregben töltik. Főként növényi táplálékot (hajtásokat, magvakat, virágokat) fogyaszt, de étrendjét olykor-olykor rovarokkal és talajszinten fészkelő madarak tojásaival is kiegészíti. Falatozás közben gyakran felegyenesedik, hogy jobban tudja kémlelni a környezetét.

Az ürgék évente egyszer szaporodnak. Hosszú, magányosan eltöltött téli álmukból – amely már augusztus végén kezdetét veheti – a hímek ébrednek fel korábban március első felében. A nőstények pár héttel később merészkednek ki a felszínre, eddigre pedig az erősebb nem képviselői már megvívtak egymással a legjobb területekért. A hímek és a nőstények csak a párzási időszak egy-két hetében vonzódnak egymáshoz. Az anyaállatok üregük mélyén, májusban hozzák világra 3–8 utódjukat. A fiatalok július végére hagyják el a családi fészket. Bár az ürgék kolóniában, sok-sok egyedet számláló telepekben élnek, mindnek megvan a maga kotoréka, amelyet nem oszt meg fajtársaival.

Vészhelyzetben azonban hirtelen eltűnik ez az „önző hozzáállás” – ha a felszínen tartózkodó rágcsálók bármelyike ragadozót pillant meg, éles füttyel figyelmezteti társait, mire azok gyorsan behúzódnak járataikba. Ha már szóba kerültek a ragadozók, jó ha tudjuk, hogy több ragadozómadár-fajunknak (köztük a fokozottan védett kerecsensólyomnak és a parlagi sasnak) is elsődleges, legkedveltebb táplálékállata az ürge, védelme tehát a predátorainak fennmaradása szempontjából is nagy jelentőséggel bír. Természetes ellenségei között szerepel továbbá a molnárgörény és a róka, de esetenként kóbor kutyákkal és macskákkal is meggyűlik a baja.

Fotó: Adobe Stock

Jövőjének kulcsa a jelenleg izolált, mintegy 150–200 ürgeélőhely megőrzése, fenntartása, amely célkitűzéshez elengedhetetlen a legeltetés vagy a rendszeres kaszálás biztosítása.

A védett természeti területeken kívül a rendszeresen nyírt, jellegükből fakadóan viszonylag nagy kiterjedésű, füves repülőterek képesek megfelelő életfeltételeket biztosítani az ürgék számára. E területtípus menedékként szolgál a kis jószágok számára, ráadásul a stabilnak tekinthető reptéri populációk egyfajta bázisai is lehetnek azon projekteknek, amelyek keretei között ürgék számára alkalmas legelők kialakítása és betelepítése zajlik vagy zajlik majd a jövőben.

Az ürge a fokozottan védett állatfajok közé tartozik Magyarországon. Természetvédelmi értéke 250 000 Ft egyedenként. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szintén szerepel ez az Európa-szerte ritkuló kisemlős – besorolása VU (Vulnerable), azaz „sebezhető”.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés