Természet
Ritkán látott élőlények bukkantak elő az áradt Dunából
Az elmúlt napokban a hírek fókuszában Magyarországon a Duna volt, a megáradt folyó, illetve az árvízi védekezés. Sok érdekes kép is felkerült az internetre, hiszen a víz elképesztő dolgokat vitt magával. Az egyik legérdekesebb Ausztriában például az volt, hogy rengeteg sárga tököt sodort az ár Bécs közelébe.
Az internetet ellepték olyan fotók is, amelyek egy hatalmas sikló meneküléséről szóltak, ahogy éppen egy kerítésen mászik, menekülő útvonalat keresve, és a közösségi médiában több ezer megosztást generált a látvány – írta meg a Promotions.hu.

forrás: pxhere
Sokan pedig az elmúlt napokban szembesülhettek azzal, hogy a Dunában rengeteg mocsári teknős él: róluk is sok kép jelent meg a közösségi tereken szerte Magyarországon.
Ők is a hullámok elől kerestek menedéket, ekkor kapták őket lencsevégre.
A mocsári teknős azért is érdekes, mert ez hazánk egyetlen őshonos teknősfaja. Ősszel visszahúzodik az iszapba, és tavasszal, úgy március-április táján ébred, miközben májusban zajlik a párzás, a nőstények pedig június környékén rakják le tojásaikat. Azt is érdemes tudni, hogy a mocsári teknős Európában a legészakibb, nagy területen elterjedt teknősfaj.
A mocsári teknős országszerte megtalálható, tavak, folyók, holtágak, csatornák mentén, mocsaras területeken.
Elsősorban a lassú folyású és álló vizeket kedvelik, így inkább azok közelében számíthatunk rájuk, azonban ne lepődjünk meg azon, hogy a májustól júliusig terjedő tojásrakás időszakában a vizektől több száz méteres vagy akár néhány kilométeres távolságban is találkozhatunk velük. Amennyiben úton áthaladó teknőssel találkozunk, álljunk meg, és segítsük át az úttest túloldalára – hívja fel a figyelmet honlapján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Habár a teknősök életük nagy részét a vízben vagy annak közelében töltik, a nőstények fészkeiket a szárazföldön, laza talajú, vízelöntéstől védett, magasabban fekvő területekre rakják. Ilyenkor az élő- és a szaporodóhelyek között közlekedő teknősök gyakran kényszerülnek arra, hogy átkeljenek a vonulási útvonalukat kettészelő, az élőhelyeket feldaraboló betonozott és földutakon, ahol az azokon közlekedő autók, kerékpárok, mezőgazdasági járművek sok esetben végzetesek lehetnek számukra.
agrotrend.hu / origo.hu
Fókuszban


Tulipános kertek Magyarországon 2025-ben
A tavasz egyik legszebb és leginkább várt eseménye a tulipánok virágzása. Magyarországon immáron 12 TulipGarden kertben nemcsak megcsodálhatják a látogatók...


Az idei év a kitartó dohánytermesztőknek kedvez
A dohány érzékeny növény, ezért kiültetni a szabadba csak májusban a fagyosszentek után lehet, addig a fólia védelmében nevelődik a...


Komplex megoldások a szarvasmarha-takarmányozásban – Pócza Szabolcs az UBM innovatív szemléletéről
Pócza Szabolcs, az UBM Csoport szarvasmarha-üzletág vezetője. A vele készült interjúban többek között megosztja velünk, hogyan vált a szarvasmarha-takarmányozás szakértőjeként...


Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés
A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdaságnak méretéhez és technológiájához igazodva ideális bálázót tudjon kínálni....
Az Év Agrárembere támogatók

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Vancsura József, a Nemzet Gazdásza

Bata Erzsébet, a Nemzet Gazdásza

Interjú Jakab Istvánnal, a MAGOSZ elnökével

Mocz András, a Nemzet Gazdásza

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Így csordogál a víz az aszály sújtotta Dunában

Felütötte fejét a száj- és körömfájás a szlovák határ melletti magyar faluban

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
