Fenntarthatóság
Fenntarthatósági adatok jobb gyűjtése az új FSDN-nek köszönhetően
Az új szabályokat a Mezőgazdasági Fenntarthatósági Adathálózatról (FSDN) 2024.10.25-én fogadta el az Európai Bizottság, jelentős előrelépést jelentve a fenntarthatóbb mezőgazdasági szektor támogatása és a célzott, adatvezérelt szakpolitikák kidolgozása felé. 2025-től kezdve a tagállamok új adatokat fognak gyűjteni gazdasági szinten, ami átfogóbb képet ad a mezőgazdaság fenntarthatóságáról, beleértve annak gazdasági, környezeti és társadalmi dimenzióit.
Az új FSDN az évtizedek óta működő Mezőgazdasági Számviteli Adathálózatra (FADN) épül, amely közel hatvan éve nyújt értékes betekintést a gazdaságok gazdasági folyamataiba több mint 80 000 európai uniós gazdaságból származó mikroökonómiai és számviteli adatok alapján. Mostantól a fenntarthatósági adatokat a környezeti és társadalmi kérdésekre vonatkozóan is bevonják az FSDN-be.
Az FSDN-re történő átállás a tagállamokkal való szoros együttműködés eredménye, akik az Európai Bizottsággal közösen alakították ki a keretet, amely megfelelő adatokat biztosít a zökkenőmentes megvalósítás és a gazdálkodók, valamint a nemzeti adminisztrációk terheinek minimalizálása mellett.
Az FSDN emellett megkönnyíti az információk hozzáférését és felhasználását különböző forrásokból az „egyszeri gyűjtés, többszöri újrafelhasználás” elv alapján. Ez segíti a gazdálkodók és a nemzeti adminisztrációk munkaterhének csökkentését mind nemzeti, mind uniós szinten. Továbbá egy átfogóbb képet biztosít, elősegítve a megalapozottabb döntéshozatalt az FSDN, a KAP stratégiai tervek és az IACS adatainak egyesítésével, amelyek a mezőgazdasági gyakorlatokra, a környezeti hatásokra és a gazdasági teljesítményre vonatkoznak.
Az FSDN megvalósítása új lehetőségeket nyit meg a gazdaságok fenntarthatósági teljesítményének elemzésére, mind a hálózatban részt vevő, mind a nem részt vevő gazdák számára (FADN/FSDN adatok alapján), így támogatva a fenntarthatóbb és versenyképesebb mezőgazdasági szektor kialakítását. Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló Stratégiai Párbeszéd ajánlásai elismerik az új FSDN jelentőségét a fenntarthatósági mutatók értékelésében, az adatgyűjtési módszerek tesztelésében, a gazdasági szintű fenntarthatóság nyomon követésében, valamint az EU jövőbeli összehasonlító rendszeréhez való hozzájárulásban.
Az új adatgyűjtési keretre való zökkenőmentes átállás biztosítása érdekében a rendelet fokozatos megvalósítási megközelítést vezet be, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy rendszereiket és folyamataikat fokozatosan alkalmazkodjanak. A rendelet továbbá egy felülvizsgálati záradékot is tartalmaz, amely lehetővé teszi az Európai Bizottság és a tagállamok számára a keret felülvizsgálatát és szükség szerinti módosítását az első évek tapasztalatait figyelembe véve. Az FSDN-re való átállást jelentős kiegészítő uniós források támogatják, egyszeri 50 millió eurós hozzájárulással a bevezetési költségekhez, amelyet 2024 végén osztanak ki a tagállamoknak a zökkenőmentes megvalósítás elősegítésére. Továbbá az éves uniós finanszírozás növekszik az FSDN éves működésének és karbantartásának támogatására, amelyet a tagállamok ösztönzőként is felhasználhatnak a gazdálkodók részvételének elősegítésére, ha ezt választják.
Háttérinformáció
2022 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett egy új adatgyűjtési keret létrehozására, amely módosítja a 1217/2009/EK tanácsi rendeletet. Az Európai Parlament plénuma által 2023. október 17-én elfogadott, és a Tanács által 2023. november 13-án jóváhagyott pozitív szavazás nyomán az EU Hivatalos Lapjában 2023. november 29-én kihirdették a 2023/2674/EU rendeletet, amely az FADN FSDN-re történő átalakítását szabályozza (FSDN Alaprendelet). Az FSDN Alaprendelet rögzíti az adatgyűjtés által érintett gazdasági, környezeti és társadalmi témák listáját.
Az FSDN adatai támogatják a bizonyítékokon alapuló és teljesítményalapú szakpolitikák kidolgozását, valamint a mezőgazdasági ágazatok elemzését a tagállamokban és az EU egészében, értékelve a haladást és értékes iránymutatást biztosítva a döntéshozók számára. Az FSDN hozzájárul a KAP fokozott gazdasági, környezeti és társadalmi dimenzióinak elemzéséhez, a gazdálkodók tanácsadási szolgáltatásainak javításához, valamint az agrár-élelmiszer ellátási lánc átláthatóságához és méltányosságához.
Párhuzamosan, a 2024/2499/EU végrehajtási rendelet, amelyet 2024 szeptemberében fogadtak el, jelentős pénzügyi hozzájárulást biztosít a tagállamoknak az átállással kapcsolatos bevezetési költségeikhez.
A másodlagos jogszabályokra azért volt szükség, hogy a részleteket pontosítsák az új adathálózat teljes körű megvalósítása érdekében. 2024 márciusában az Európai Bizottság elfogadta a 2024/1417/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet, amely tartalmazza a jövedelem-meghatározásra, a gazdasági fenntarthatóság elemzésére és az adatfelhasználásra vonatkozó szabályokat kutatási célokra.
Az Európai Bizottság ezután 2024. szeptember 30-án egy végrehajtási rendeletet nyújtott be az FSDN Bizottságnak, amelyet a tagállamok jóváhagytak, és amely meghatározza a változók pontos meghatározását, a mintaválasztási módszereket, az adatok megosztásának rendelkezéseit és a pénzügyi hozzájárulásokat.
Fókuszban
Jelentősen csökkent a csontos csirkemell ára
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer tonnára nőtt 2024 első nyolc hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva....
17%-al emelkedett a nyerstej ára egy év alatt
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 182,86 forint/kilogramm volt 2024 októberében. A zsírtartalom 0,16 százalékpontos...
2025-ben emelkedik az anyajuhtartás támogatásra fordítható összeg
Elkötelezett a kormány a juhágazat támogatása iránt, ezért döntött a juhtenyésztők számára elérhető támogatások egyik legfontosabb elemének növeléséről. Ennek értelmében...
Tényleg emelkedik a műtrágya ára? HUMIFERT elővásárlási és előrendelési akció!
Jelentős kedvezménnyel vásárolhatja meg a huminsavas HUMIFERT granulált műtrágyát a tavaszi kultúrák indításához, amennyiben még idén leadja a megrendelést, illetve...