Fenntarthatóság

A szivattyús-tározós erőművek hasznosak lehetnek

Az Energiastratégia Intézet elemzésében a közelmúltban létesített, illetve a már tervben lévő európai szivattyús-tározós erőművek tőkeköltségeibe nyerhetünk bepillantást.

A nemzetközi elemzések eredményei egybehangzóan azt mutatják, hogy műszaki és gazdasági szempontból egyaránt a szivattyús energiatározók alkalmazása jelenti a legkedvezőbb és egyben legkiforrottabb energiatárolási megoldást. Ezeknek az erőműveknek a hagyományos funkciója, hogy felveszik és tárolják a kisterhelésű időszakban termelt villamos energiát, majd csúcsidőben visszaadják azt. A terhelés ilyen jellegű kiegyenlítése csökkenti a rendszer szabályozási igényét.

Forrás: magyarepitok.hu

Az elemzés kitér arra is, hogy az utóbbi évtizedekben ugyanakkor más funkcióik is előtérbe kerültek, ugyanis a frekvenciaszabályozás és a gyors reagálású tartalék biztosításának hatékony eszközévé váltak. További előnyük, hogy nemcsak a megújuló energiaforrások ingadozó termelését egyenlítik ki, hanem az alapterhelést biztosító erőművek, így az atomerőművek esetleges üzemzavara miatt előálló termeléskiesés hatásait is csökkenteni tudják.

A technológia ráadásul fejleszthető, hiszen az új típusú turbinás szivattyúk teljesítménye mind termelési, mind szivattyúzási üzemmódban változtatható, s ezáltal rendszerszabályozási téren tovább növelhető a megoldás rugalmassága. Sőt a közönséges vízerőműveket is át lehet alakítani szivattyús tárolásra, ha a korábbi turbinákat reverzibilis szivattyús turbinákra cserélik, ezáltal pedig elkerülhető, hogy új erőműveket kelljen építeni.

A Nemzetközi Megújulóenergia-ügynökség (IRENA) és a Világbank elemzései szerint a vízenergia villamosenergia-termelésre történő hasznosítása a megújulóenergia-előállítás egyik legversenyképesebb, legköltséghatékonyabb módja, hiszen nem függ semmilyen üzemanyagtól, ráadásul a vízi erőművek működése nem igényel semmilyen ritka és nehezen elérhető nyersanyagot, illetve csak minimális párolgásból és szivárgásból fakadó vízveszteséggel jár.

A vízerőművek élettartama 40-50 év, ám ez karbantartással és felújítással tovább növelhető. Hátrányuk, hogy tőkeintenzív befektetésnek számítanak, engedélyezésük és létesítésük pedig hosszú időt vehet igénybe. A szivattyús energiatározás esetében a tőkeköltség azt a kezdeti beruházási költséget jelenti, amely a tározó létesítmény kialakításához vagy fejlesztéséhez szükséges.

Az elemzés teljes terjedelmében, amely az erőműtípushoz kapcsolódó befektetések legfontosabb általános jellemzőit és mérőszámait vizsgálja, az Energiastratégia Intézet publikációjában olvasható.

agrotrend.hu / Greendex

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés