Fenntarthatóság

Hírek

A regionális vízgazdálkodás a középpontban

Újszerű, innovatív megoldásokat fejleszt az aszály, az öntözés és a melioráció, a talaj termelékenységének kezelésére a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete. A Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium program keretében a városi csapadékvíz-, valamint belvíz-elvezető hálózat összekapcsolásán is dolgoznak a szakemberek. A projekt eredményeit konferencia keretében mutatták be csütörtökön.

A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium elnevezésű pályázati programban hazánk elhelyezkedését, vízgazdálkodását és vízkészletét figyelembe véve a vízminőséget támogató innovatív megoldások kidolgozását végzi. Az egyetem kutatóinak fókuszterülete a regionális és mezőgazdasági vízgazdálkodás. A programban elért eredményekről tudományos ülésen számoltak be a MÉK szakemberei.

– A DE agrárkara a mezőgazdasági alapanyag-előállítással, az élelmiszer-feldolgozással és mindennek a környezetre gyakorolt hatásaival foglalkozik. Úgy is fogalmazhatunk, hogy megvalósítjuk a körforgásos gazdálkodás oktatási és kutatási feladatait a teljes élelmiszer-vertikumban. A Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet ebben a rendszerben kiemelten fontos szerepet játszik, hiszen kutatásai és vizsgálatai ezen tevékenység negatív következményeinek megelőzését, csökkentését, továbbá a keletkezett melléktermékek újra felhasználását célozzák – mondta a konferencia megnyitóján Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

Fotó: unideb.hu

Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere hozzátette: a Debreceni Egyetem kutatói és Debrecen város önkormányzata évek óta együttműködik egy zöldebb Debrecen megteremtésében, egyebek mellett a Zöld Munkacsoport, a Future of Debrecen és a Civaqua program által, a Környezeti Ellenőrző Rendszer és Debrecen Zöld Kódexének összeállítása is a partnerség egyik eredménye.

Fotó: unideb.hu

– Megkezdődik a hazánkban egyedülálló debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszert kiépítése. A városban 16 helyen telepítenek komplex mérőállomásokat, amelyek mintavételezések és 24 órás, állandó mérések révén szolgáltatnak információt a környezeti változásokról, az iparfejlesztés hatásairól. A tervek szerint az alapállapot feltérképezést követően az első méréseket 2024 második felében végzik el a szakemberek. A monitoring rendszer által nyújtott adatok tudományos hátteret biztosítanak a város számára a természetvédelmi cselekvési tervek, környezeti stratégiák kidolgozásához – jelentette ki Balázs Ákos.

Szűcs Péter, a Magyar Tudományos Akadémia Hidrológiai Osztályközi Állandó Bizottság elnöke, a Miskolci Egyetem általános rektorhelyettese a kutatók és a vízügyi szakemberek szoros együttműködését hangsúlyozta. Szűcs Péter szerint a tudományos eredményeknek ugyanis be kell épülniük a vízgyűjtő-gazdálkodás tervezésébe és a hazai vizes döntéshozatali rendszerbe.

– A Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium programban újszerű, innovatív megoldásokat fejlesztünk ki az aszály, az öntözés és a melioráció, a talaj termelékenységének kezelésére, a vízellátási és tárolási kapacitás növelése, a vízgyűjtők éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének javítása érdekében. A városi csapadékvíz-, valamint belvíz-elvezető hálózat összekapcsolásán dolgozunk, hogy az lehetővé tegye a városok területéről elfolyó – egyébként a gyors levezetés sorsára jutó – vizek visszatartását, hasznosulását annak érdekében, hogy a belterületeken ne alakuljon ki elöntés, külterületeken pedig az előírt időn belül levezethető legyen a csapadék – sorolta a program eredményeit Tamás János, a Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet vezetője.

Tamás János hozzátette: a DE MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium programban szerzett tudományos ismereteit és kutatási eredményeit is felhasználva dolgozták ki a debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszert és állították össze Debrecen Zöld Kódexét.

Az RRF-2.3.1-21-2022-00008 számú, a Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium elnevezésű pályázat keretében rendezett konferencián a pályázati partnerek, a Pannon Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, az Agrártudományi Kutatóközpont, az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Széchenyi István Egyetem, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Ökológiai Kutatóközpont mellett a Debreceni Akadémiai Bizottság Hidrobiológiai Munkabizottsága, valamint a Környezetgazdálkodási, Területfejlesztési és Műszaki Munkabizottság szakemberei is részt vettek.

agrotrend.hu/Debreceni Egyetem
Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés