Fenntarthatóság

A karácsony is lehet fenntartható

A leginkább szívmelengető a fehér karácsony, de az is nagyon hasznos, ha zöld az ünnep: vagyis fenntartható módon tartjuk meg a legszebb ünnepünket. A környezettudatos karácsony tekintetében fontos, hogy a fa fenntartható forrásból származzon, és mértékletességet tanúsítsunk az ételek elkészítésekor és az ajándékok vásárlásakor – vagy éppen ne tárgyakat ajándékozzunk szeretteinknek.

A fenyő típusa örök vita tárgya karácsonykor: melyiket válasszuk, a kivágástól mentes műfenyőt, vagy minden évben egy kivágott fenyőfát? Ha a környezettudatos karácsony szempont, és csak a zöld szempont érvényesül választásunkban, akkor egyértelműen az igazi fenyő a fenntarthatóbb döntés. A karácsonyfaként felhasznált fenyőket minden esetben erre a célra telepítik a faiskolákban, tehát a kivágással nem az erdőket rombolják. Mintegy 10-12 év, mire vágásérett lesz egy fenyő, és életciklusa alatt több kilogramm szén-dioxidot köt meg. Míg műfenyőket többnyire fosszilis anyagokból állítják elő, nagyrészt Kínában, ahonnan utaztatni is kell a célországba, így igen nagy karbon lábnyommal bír. Az igazi fenyőt általában közelebbi területről szállítják az árusítás helyére, ezért maga a szállítás is kisebb környezeti lábnyommal bír.

forrás: pixabay

Környezettudatos karácsony: ajándék fenntartható módon

A karácsonyi lidércnyomás egyik fő összetevője az ajándékvásárlás, amikor az adventi időszakot kényszerből a bevásárlóközpontokban töltjük, hogy mindenkinek elegendő számú ajándékot vásároljunk. Azért, hogy visszataláljunk az ünnep valódi szelleméhez, s nem beszélve arról, hogy környezetbarát módon ajándékozzunk, érdemes személyenként egy ajándékot vásárolni. Lehetőleg egy kívánságlista alapján, melyben az illető felsorolja azt, amire vágyik, mi pedig választunk közülük. Így biztosan nem lövünk mellé, és a meglepetés faktor is megvan. A kapcsolatok elmélyülésén túl az is a fenntarthatóságot szolgálja, ha saját készítésű ajándékot adunk szeretteinknek, vagy éppen közös programmal, vagyis az együtt töltött idővel ajándékozzuk meg őket.

Csomagoljunk, vagy ne?

Ha fenntartható módon szeretnénk ajándékozni, akkor inkább ne. Csak Amerikában évi több mint kétmillió tonna csomagolópapírt használnak el, a javát az ünnepi szezonban. Csak azért, hogy a fa alatt letépjék az ajándékról, majd kidobják. Ezt előállítani mintegy 17 ezer hordó olajból lehet, ami csaknem 8 ezer tonna széndioxid-kibocsátással jár. Ha nagyon csomagolni szeretnénk, érdemes újságpapírt használni. Talán nem olyan szép, de mindenképpen zöldebb megoldás.

Karácsonyi menü fenntarthatóan

Az élelmiszerpazarlás világszerte és hazánkban is jelentős probléma. Hogy elkerüljük a túlevést, és a feleslegesen sok karácsonyi étel készítését, tervezzük meg az ünnepi menüt, és tételesen vezessük fel a hozzávalókat. Az előző évek tapasztalatai alapján nagyjából meg tudjuk becsülni, hogy melyik családtag mekkora étvággyal ül az asztalhoz, és ennek fényében számítsuk ki a menü mennyiségét. Az alapanyagok beszerzésénél javasolt a helyi termelőket előnyben részesíteni, akik friss, szezonális terményekkel szolgálnak, valamint ha helyben termett az áru, jóval kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe, mire a termőföldről az asztalhoz ér. A menü megválasztásánál érdemes az egészséges alternatívák mellett letenni a voksunkat: a nehéz zsíros ételek helyett javasolt a halakból, hüvelyesekből készült karácsonyi finomságok fogyasztása. Ugyanez igaz a desszertekre is, a nehéz, krémes édességek helyett jobban jár a testünk, ha gyümölcsből készült finomságokkal, vagy éppen gyümölccsel zárjuk az étkezést.

Ha mégis megmarad az étel

Ha mégis megmarad a menü egy része, azt érdemes kisebb adagokra osztva eltenni. Arra figyeljünk, hogy két-három napon belül fogyasszuk el a maradékot. Esetleg a fel nem használt alapanyagokból, illetve az el nem fogyasztott ételekből újabb finomságokat alkothatunk.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés