Hírek

Újabb támogatási program indul a nemzeti parkok fejlesztésére

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatása (KEHOP Plusz) új korszakot nyit Magyarország természetvédelmében.  A tíz nemzeti park igazgatóságok számára elérhető 42 milliárd forintos keretből 60 projekt indul el, amelyek célja  több mint 100 ezer hektáron javítani a természeti környezet állapotát –  hangsúlyozta dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a „Komplex vizes élőhely fejlesztés a Sásdi-rét NATURA 2000 területen” című projekt nyitórendezvényén szerdán Csopakon.

A program átfogó célkitűzései öt fő területre koncentrálnak. Az első és legfontosabb az élőhely-rekonstrukció, amely a projektek kétharmadát teszi ki. A vizes élőhelyek helyreállítása ezen belül is a kétharmada, mivel ezek Magyarország legértékesebb, legfajgazdagabb és leginkább sérülékeny területei közé tartoznak. A második terület a kezelési infrastruktúra fejlesztése, amely magában foglalja az őshonos állatok génmegőrzését és a védett területek természetvédelmi kezelését.

Fotó: Kozelka Orsolya

Jelenleg több mint 13 ezer őshonos haszonállat (szürkemarha, bivaly, őstulok, magyar tarka, kárpáti borzderes, cikta, racka, cigálya) segíti a védett gyepek fenntartását, miközben korszerűsítik az állattartó telepeket, itatókat és utakat. A harmadik prioritás a bemutatási tevékenység erősítése, amelynek célja az ökoturizmus fejlesztése. A nemzeti parkok évente több mint 1,6 millió látogatót fogadnak, és az országban található 700 turisztikai létesítmény fele közvetlenül nemzeti parkok üzemeltetésében áll. Tanösvények, látogatóközpontok és túraútvonalak építésével tovább növelik a Balaton-felvidék vonzerejét is.

A negyedik terület az élettelen természeti értékek védelme, több mint 4000 barlangot tart nyilván a magyar barlangnyilvántartás, valamint három UNESCO geoparkkal is büszkélkedik hazánk, ex-lege védelmet élvez. Az ötödik terület a természetvédelmi őrzés feltételeinek biztosítása. A nemzeti parkos természetvédelmi őrszolgálat 250 főből áll, az őrszolgálati irodák, gépparkok fejlesztése, eszközök beszerzése fog megvalósulni a projektek keretében.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság területén 5 projekt indul 2,6 milliárd forint értékben. Ezen belül a Sásdi-rét vizes élőhely rekonstrukciója során 160 millió forintból fog megvalósulni a terület megfelelő vízháztartásának megvalósítása. Ez különösen fontos olyan fokozottan védett fajok megóvása érdekében, mint a jégkorszakból fennmaradt lisztes kankalin, amelynek egyik legfontosabb élőhelye itt található.

agrotrend.hu / AM Sajtóiroda

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés