Gazdálkodás

Hírek

Nyolc győztest hirdettek ki a harmadik EU Bio Díjátadón

Az EU Bio Nap 2024 alkalmából az Európai Bizottság kihirdette a harmadik EU Bio Díjak nyerteseit.

Az idei győztesek az előző évek magas színvonalát követik, és fenntartható, inspiráló projekteket mutatnak be az európai biogazdasági értéklánc mentén. A díjazott projektek – és az őket irányító személyek – bizonyítják, hogy a biogazdálkodás és a termelés hogyan tud innovatív értékláncokat létrehozni, és új munkahelyeket generálni a vidéki területeken.

Forrás: pixabay.com

Az EU Bio Díjak 2024-es nyertesei:

  • Legjobb női biogazda: Reinhilde Frech-Emmelmann (Ausztria) – 1998-ban alapította a ReinSaat GmbH-t, amely biodinamikus Demeter gazdaságként működik, és szabadalmaztatott, GMO-mentes vetőmagokat kínál.
  • Legjobb férfi biogazda: Benny Schöpf (Németország) – A Kartoffelkombinat fő zöldségtermelője, aki heti 2,300 háztartás számára biztosít bioválasztékot, hangsúlyozva a tisztességes munkakörülményeket és fenntartható gyakorlatokat.
  • Legjobb biogazdasági régió: Dél-Szavo (Finnország) – 40 éve tartó együttműködés révén építette ki erős biogazdálkodási kultúráját, 200 biogazdasággal.
  • Legjobb biogazdasági város: BioStadt Bremen (Németország) – A város 30%-nál több biogazdaságot tanúsít, közösségi projekteken keresztül népszerűsíti a fenntartható élelmiszerrendszereket.
  • Legjobb biogazdasági bio-district: Sörmland Bio-district (Svédország) – 1940 óta a biogazdálkodás úttörője, 20%-a biogazdálkodású.
  • Legjobb biogazdasági élelmiszer-feldolgozó KKV: Gino Girolomoni Cooperativa Agricola (Olaszország) – Biológiai tésztát termel, és 300 gazdát támogat.
  • Legjobb biogazdasági élelmiszerkereskedő: SAiFRESC (Spanyolország) – 30 hektáron gazdálkodik, 70 bioterméket állít elő, és helyben értékesít.
  • Legjobb biogazdasági étterem/étkezési szolgáltatás: Kalf & Hansen (Svédország) – 100%-ban organikus, szezonális és helyi alapanyagokat használ.

A tavalyi versenyre közel 100 pályázat érkezett az EU különböző országaiból, ebből 11 országból 24 jelölt került a döntőbe. Az EU Organikus Díjak 7 kategóriában és 8 egyéni díjjal rendelkeznek, elismerve az innovatív, fenntartható és inspiráló projekteket, amelyek jelentős értéket adnak az organikus termeléshez és fogyasztáshoz. A díjakat az Európai Bizottság, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, az Európai Régiók Bizottsága, a COPA-COGECA és az IFOAM Organics Europe szervezi, az Európai Parlament és a Tanács támogatásával.

Háttér

Az EU Bio Napot 2021-ben indította el az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság az organikus gazdálkodás ünneplésére és népszerűsítésére. Az organikus mezőgazdaság kulcsszerepet játszik a fenntartható élelmiszerrendszer kialakításában az EU-ban.

A magas minőségű élelmiszerek alacsony környezeti hatás mellett történő előállításával az organikus mezőgazdaság alapvető szerepet játszik a fenntartható élelmiszerrendszer kialakításában az EU-ban. A 2021-ben elfogadott EU Organikus Termelés Fejlesztési Akcióterv végrehajtása érdekében a Bizottság továbbra is népszerűsíti az organikus termelés előnyeit. Az EU Organikus Nap és az EU Organikus Díjak bevezetése és megünneplése két konkrét lépés, amely az organikus gazdálkodás reflektorfénybe állítását célozza. A közös agrárpolitikában (KAP) a stratégiai tervek további pénzügyi támogatást is nyújtanak – 14,7 milliárd eurót 2023 és 2027 között – az EU-s gazdák számára, akik áttérnek és megmaradnak az organikus gazdálkodásban. Majdnem minden tagállamnak most már átfogó organikus termelési stratégiái vannak, először a történelemben.

2012 és 2022 között az EU összes hasznosított mezőgazdasági területének organikus aránya 5,9%-ról körülbelül 10,5%-ra nőtt. Ez körülbelül 7,4 millió hektáros növekedést jelent. Az utolsó néhány évben az organikus termékek piaca figyelemre méltóan megmaradt a különböző kihívások ellenére, különösen a magas élelmiszer-infláció és az energiahordozók árának emelkedése miatt. Az EU teljes organikus kiskereskedelmi forgalma 2019-ben 38,6 milliárd euróról 2022-re 45,0 milliárd euróra nőtt, a csúcs 2021-ben 46,3 milliárd euró volt. Az EU a második legnagyobb piac az organikus termékek számára, az Egyesült Államok után.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés