Hírek

Közvilágítás hatása a biodiverzitásra

Minél erősebb és tartósabb az éjszakai megvilágításuk, annál keményebbek az utcai fasorokat alkotó fák levelei, és ennek megfelelően kevésbé rágják meg őket a rovarok – állítják a Kínai Tudományos Akadémia Környezettudományi Kutatóintézetének munkatársai tanulmányukban.

A kutatók a pekingi fasorokban domináns két faj, a közönséges pagodafa vagy japánakác (Styphnolobium japonicum) és az amerikai kőris (Fraxinus pennsylvanica) 180 példányának összesen 5500 levelét vizsgálták a méretük, a szövetek szerkezeti szilárdsága, valamint a víz- és tápanyagtartalom alapján.

Forrás: pixabay.com

A mintavételi helyszínek között volt, ahol a nátriumos utcai lámpák jellegzetes narancssárga fénye naplemenetétől napfelkeltéig folyamatosan érte a növényeket, de akadt olyan is, ahol nem volt éjszakai közvilágítás.

A közvilágítás által érintett levelek keményebbek voltak, és kevesebb rovarrágás volt rajtuk, mint azokon, amelyek a fény természetes váltakozása szerint tudtak növekedni. A japánakácok esetében a közvilágítással ellátott területeken 2,1 százalék, a sötét területeken 5,3 százalékos volt a károsodott levelek aránya, az amerikai kőriseknél ezek az arányok 2, illetve 4,1 százalékosnak bizonyultak.

A kutatók szerint a rovarok által elfogyasztott levelek számának csökkenése azt jelenti, hogy a rovarok mellett a velük táplálkozó madárfaunát is érinti a jelenség. Mindez pedig egyértelműen csökkenti az urbanizált környezetek amúgy is szerény sokféleségű ökoszisztémáinak biodiverzitását.

agrotrend.hu / Greendex

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés