Hírek

Kihívásokkal teli év után készülnek a télre a hazai méhészek

A hazai méhészetekben megkezdődött a teleltetési időszak, az ehhez szükséges élelmet már feletették a méhekkel, de fontosak az atka elleni védekezések is. A nyár alaposan megviselte a méheket, ami miatt sok helyen kevesebb lesz télire a méhcsaládok száma.

Forrás: pixabay.com

A hőségben folyamatosan gondoskodni kellett az itatásukról, a családok kaptárát is hűteni kellett. A fiasítás 35 fokot igényel, így ilyen hőmérsékleten kellett tartani a kaptár belsejét, ami nem csak télen, hanem nyáron is fontos, hogy ennyi legyen, hiszen magasabb hőmérsékleten károsodik a fiasítás és ezért nagy szerepe volt annak, hogy ebben a nagy melegben a méheknek kellő hőmérsékletet tudjanak biztosítani. Ez igénybe is vette őket.

Sok volt a beteg család is, melyeket el kellett pusztítani, mivel az antibiotikumos gyógykezelés nem megengedett, hanem csak a felszámolás marad ilyenkor a megoldás. Árgyelán János, az Országos Méhészeti Egyesület Békés vármegyei szaktanácsadója szerint jelentősen megrendítette a méhésztársadalmat a tíz éves mélypontra süllyedt felvásárlási árak és a Távol-Keletről az unióba folyamatosan beérkező méz, ami rontja az esélyeinket. Mint mondta, olyan áron sikerül arról a kontinensről beszállítani az unióba a mézet, amit jóval a mi termelési költségeink alatt állítanak elő. A sok rossz hír mellett azonban örvendetes az, hogy minőségben a mi mézünk felveszi a versenyt bármilyen külföldivel

A februári erős felmelegedés miatt korán kezdődött a méhészek munkája, amihez a méhcsaládoknak és a méhészeknek egyaránt alkalmazkodniuk kellett. A méhek nem tudták követni a gyors időjárás változást. Az aszály is közrejátszott, hiszen a repcetermés alatt nem volt elegendő csapadék, csak a virágzás vége felé, ezért abból tudtunk valamennyit pergetni. A tavaszi fagyoktól is megijedtünk, mint minden évben, hiszen március vége és április eleje mindig fagyos, így a megyében idén is elérte a fagy az akácosokat. Ennek ellenére szép eredmények születtek, illetve akik vándoroltatták a családjaikat a bevált területeikre, azok még jobban jártak -foglalta össze Árgyelán János.

A napraforgó is korábban virágzott egy hónappal, viszont anagy hőség és aszály ellenére jó mennyiségetpergettek a méhészek napraforgóból, de voltak olyan területek, ahol kevésbé hozott jó eredményeket az aszály és a talajminőség miatt. Hogy hogyan mézel egy-egy növény, abban fontos szerepet játszik a talajösszetétel.A betegségek nem kímélték az állományokat, amelyekkifejezetten gyengén mennek bele a télbe. Ráadásul nem enyhül a kínai mézdömping árletörő hatása sem.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés