Hírek
Így telelnek a túzokok a kiskunsági nemzeti parkban
A Kiskunsági Nemzeti Park Dunamenti Tájegységében található az ország egyik meghatározó túzokállománya, ezt a populációt 600-650 egyedre becsüljük. Ahogy beköszöntött a ködös, hideg időjárás, a túzokok is egyre gyakrabban bukkantak fel a repceföldeken, hogy a repce levelével táplálkozva vészeljék át a telet. Ebben az időszakban a „túzokos” természetvédelmi őröknek az egyik kiemelt feladata az, hogy a telelésre alkalmas repceföldeken, egyéb szántóföldi kultúrákban (pl. lucernatarlókon, ugarokon), vagy a madarak által használt gyepterületeken a túzokok állományát folyamatosan figyelemmel kísérjék.
Telelésben az öreg kakasok gyakran külön utakon járnak és elkülönülnek a tyúkok és a nem ivarérett kakasok vegyes csapataitól. Sajátos hangulata van annak, amikor a szürke, komor téli napokon egy-egy túzokcsapat megfigyelésére lehetőség nyílik: a túzokok kimért mozdulatokkal a repcével táplálkoztak, utána hosszasan tollászkodtak, de közben szemmel tartották a környező földeket és a levegőt is; ha gyanús mozgást észleltek, nyújtott nyakkal figyeltek. A túzokok zavartalanságának a biztosítása különösen fontos ebben a téli időszakban: mivel nagy testtömegűek (a kakasok 12-15 kg súlyúak lehetnek), ezért a felzavart egyedek számára a repülés különösen nagy és felesleges energiaveszteséggel jár.
A ködös időben az alacsonyan repülő, gyenge manőverezőképességgel rendelkező madarak nem észlelik időben az előttük lévő akadályokat, így fokozottan ki vannak téve annak, hogy elektromos légvezetékkel, vagy lineár típusú öntözőberendezéssel ütközzenek, ami végzetes lehet a számukra. A túzok védelme összetett, szakágakon átívelő feladat, így a természetvédelmi szervezetek mellett az agrárium, a vadgazdálkodás, vagy az energiaszektor képviselőinek összefogása is kellett ahhoz, hogy a túzokvédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően az utóbbi időben stabilizálódott ennek a nemes pusztai madárnak a hazai állománya.
Itt érdemes megemlíteni, hogy nyolc, a hazai túzokvédelmi programokban érdekelt szervezet kötött együttműködési megállapodást 2024. november 27-én Kunszentmiklós-Bösztörpusztán, annak érdekében hogy a túzok jövője továbbra is biztosított legyen (erről bővebben itt olvashatnak).
A túzok hazánkban fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke a legmagasabb, egymillió forintos kategóriába tartozik.