Hírek

Hatékony megoldások madarak és rágcsálók távoltartására

A fenti tevékenységeknek különös jelentősége lehet járványvédelmi szempontból, minden apró lépés számíthat. A ragadós száj- és körömfájás vírusának vektorai lehetnek a szőr, a toll, de akár az ici-pici lábak is.

A madarak és rágcsálók a kitörések alkalmával gyorsan vihetik kisebb-nagyobb távolságokra a vírust, és beszennyezhetik a takarmányokat és itatóhelyeket is. Ahhoz, hogy a gazdaságban elejét vegyük a kitöréseknek, ezen állatok számának a csökkentésére érdemes Kontroll programokat kidolgozni és alkalmazni. Az alábbi gondolatokat az Iowai Egyetem Élelmiszerbiztonsági és Közegészségügyi Központja adta közre.

Forrás: pixabay.com

Szüntessük meg a nyiladékokat, amin a rágcsálók és madarak bejuthatnak, különösen a takarmánytárolók és keverők körül

  • zárjunk le minden olyan rést, amely negyed-fél inch-nél (0,63-1,27 cm) nagyobb tartós anyaggal, például a résbe szorosan betömött acélgyapottal
  • olyan anyagokat használjunk, melyeket nem könnyű szétrágnia az állatoknak, mint például beton, fémlemez, drótháló, alumínium, tégla. Műanyag lemezek, fa, gumianyag nem lesz megfelelő
  • ellenőrizzük a nyiladékokat a csigás berendezések, csövek, vezetékek környékén. Használjunk habarcsot, falazóhabarcsot vagy fém csőrózsákat ezeken a helyeken
  • az ajtóknak, ablakoknak, rácsoknak szorosan kell illeszkedniük, a távolság az ajtó alja és a keret közt ne legyen nagyobb 0,5cm-nél. Ugyanígy figyeljünk a padlásokra, szellőzőnyílásokra. A törött ablakokat javíttassuk meg.
  • a vízelvezető csöveken vagy szennyvízhálózatokon bejuthatnak a rágcsálók az épületekbe, ezért a padlóösszefolyókat lássuk el fém fedőkkel (a nyiladékok szintén 0,5 cm-nél kisebbek legyenek)

Távolítsuk el a potenciális rejtőzködő-, pihenő- és fészkelőhelyeket

  • olyan berendezési tárgyakat, mint például hűtők, mosógépek érdemes magasabb, mozgatható szerkezeteken elhelyezni, hogy könnyen lehessen alattuk takarítani
  • a zsákos takarmány legyen felrakodva raklapokra úgy, hogy a rakat körül és alatt könnyen megfigyelhető legyen a rágcsálók aktivitása, szükség esetén gyorsan ki lehessen helyezni csapdát vagy csalit
  • a patkányok a közvetlenül földre helyezett takarmány alá be tudnak ásni és fészkelni, ezért érdemes beton aljzatot kialakítani, hogy a területet ne használják élőhelyként
  • helyezzünk ki nehéz szalagfüggönyt függőlegesen az épületek ajtajaira, amin a gépek és emberek át tudnak járni, de a madarakat kint tartja
  • fedjük el a szarufák alján lévő hézagokat hálóval, hogy kizárjuk azokat a fészkelőterületekről

Szüntessük meg a potenciális élelmiszerforrásokat

  • tartsuk a takarmányt jól záródó tárolókban (leginkább fémből készült tárolóban jól záródó fedéllel)
  • használjunk fedett etetőket, amik távol tartják a madarakat
  • azonnal takarítsuk össze a kiszóródott takarmányt

Az elhullott állatok és szemét megfelelő eltávolítása rendkívül fontos a rágcsálók kontrolljához.

Telepítsünk akadályokat az épületek köré

  • egy 1 lábnál (30,5 cm) szélesebb szabad sáv feltöltve zúzott kővel alkalmas arra, hogy megakadályozza a gyomnövények szaporodását, így ott nem fognak ásni a rágcsálók
  • ha kővel (legalább 1 hüvelyk = 2,5 cm átmérőjű kövekkel) fedjük a területet, azt legalább 3 láb (91,5 cm) szélesen és 6 inch (15,24 cm) mélyen helyezzük ki

A csapdázás hatékony a rágcsálók kontrollálásában

  • a csapdák és csalik megfelelő kihelyezése nagyon fontos. A csapdákat szorosan a falak mellett helyezzük el, a berendezési tárgyak mögött, sötét sarkokban. Olyan helyeken, ahol nyilvánvaló a rágcsálók aktivitása
  • használjunk púdert vagy lisztet a rágcsálók útvonalainak felderítésére és nyomon követésére

A csalik kihelyezésével szintén kontrollálható az állomány

  • amikor rágcsálóirtó szert használunk, először is figyelmesen olvassuk el a címkéket, és kövessük az utasításokat
  • a csomagoláson jelzett mennyiséget használjuk fel, a javasolt adagok termékenként eltérhetnek
  • óvjuk a csalikat az időjárás viszontagságaitól
  • győződjünk meg róla, hogy a rágcsálóirtó szerekhez nem férnek hozzá gyermekek, háziállatok, házi madarak
  • rendszeresen ellenőrizzünk. Az elpusztult rágcsálók tetemét égessük vagy földeljük el.

Egyéb megoldások is lehetségesek, ehhez kártevőirtók segítségnyújtását kérhetjük.

Olvassa el a helyben érvényes szabályozókat arról, hogy a madarak kontrollja esetén milyen intézkedések engedélyezettek. Sok madárfajt jogszabályok védenek!

Pennsylvaniai Egyetem Agrártudományi Kollégiuma további hasznos tippeket ad a madarak távoltartására.

Előzze meg a problémákat

Az egyik elsődleges ok, amiért a madarak vonzódnak az állattartó létesítményekhez, az a bőséges táplálékforrás, amelyet ott találnak. Annak érdekében, hogy csökkentse annak valószínűségét, hogy nagyszámú madár gyűljön össze a mezőgazdasági épületekben és azok környékén, az eddig leírtakon túl fontos, hogy:

  • Tartsa fenn a vízszintet az itatókban, hogy az elég mély legyen ahhoz, hogy a madarak ne állhassanak meg benne, de elég sekély legyen, hogy az itató szélén ülő madár ne érje el.

Csökkentse a pihenő- és fészkelőhelyek elérhetőségét:

Ha az épületből történő kirekesztés nem lehetséges vagy gazdaságilag nem megvalósítható, próbálja meg csökkenteni a pihenőhelyek és fészkelőhelyek vonzerejét. Ezek a nem halálos módszerek biztonságosak az emberek és állatok, valamint a nem érintett vadon élő állatok számára is, de telepítésük gyakran időigényes és költséges.

  • Változtassa meg a párkányok dőlésszögét legalább 45 fokra. A pihenőhelyeket legalább 45 fokos szögben ferde fém- vagy fadeszkákkal szerelje fel.
  • Szereljen fel mechanikus eszközöket (huzalokat), amelyek távol tartják a madarakat a pihenőhelyektől. Ezek olyan éles vezetékekből vagy tüskés huzalokból állnak, amelyek minden szögben kifelé nyúlnak. A tüskék szilárd alapra vannak rögzítve, és bárhol felszerelhetők, ahol a madarak tanyáznak vagy fészkelnek. Az eszközök átmeneti kényelmetlenséget okoznak, így a madarak elkerülik ezeket a felületeket. Ezek a berendezések nem hatékonyak a kisebb madarak, például a házi verebek ellen, mert a madarak elférnek a szúrós pontok között.
  • Telepítsen elektronikus madárvédelmi eszközöket a pihenő- és fészkelőhelyeken. Ez az eszköz két elektromos vezetékbe ágyazott kábelből áll. A vezetők elektromos töltést hordoznak, és megcsípik a madarakat, amikor rászállnak. Ezeket az eszközöket karban kell tartani, hogy hatékonyak legyenek.
  • Használjon kémiai riasztószereket. Ezek ragadós vagy csúszós anyagok, amelyeket fel lehet festeni vagy szórni a szarufákra és párkányokra, ahol madarak ülnek vagy fészkelnek. Nagyon poros helyeken nem működnek.
  • Telepítsen kifutókat. Szereljen kifutókat a szarufák és párkányok mentén, hogy a macskák hozzáférhessenek a pihenő – és fészkelőhelyekhez. A madarak elkerülik ezeket a területeket, ha gyakran járnak arra macskák.

Csökkentse a szaporodási rátát

Más módszerekkel együtt alkalmazzon technikákat a madarak szaporodásának csökkentésére. Az ilyen módszerek csak olyan fajok ellen alkalmazhatók, amelyek nem állnak védelem alatt!

Használjon egy hosszú rúd végére rögzített kampót, és kéthetes időközönként bontsa le a fészkeket. Ha eléri a fészkeket, fogjon egy gombostűt, és szúrjon lyukakat a tojásokba. Ez a módszer gyakran jobban működik, mint a fészkek közvetlen megsemmisítése. Ennek az az oka, hogy a madarak továbbra is a tojásokon ülnek, és várják, hogy kikeljenek – ahelyett, hogy új fészket építenének, ahogyan gyakran teszik, amikor a tojásokat elpusztítják. Mindkét módszer nagyon időigényes.

Végezetül, de nem utolsó sorban itthon az Országos Epidemiológiai Központ 2006.-os módszertani levele ad részletes információkat az ember környezetében élő egyes madarak (parlagi galamb, házi veréb, seregély) elleni védekezésről. Mivel a dokumentum azóta sajnos nem frissült, így minden esetben érdemes képzett szakember segítségét kérni, hogy a mindenkor hatályos szabályoknak is megfelelhessen a gazdálkodó!

agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés