Hírek

Gombaölő permetezőszer használatának kiterjesztése különböző növénykultúrákban

A kiterjesztés értelmében fejes káposzta, kelkáposzta, fodros kel, csúcsos káposzta, mandula, dió és mogyoró kultúrákban, valamint botritisz és kladospórium ellen több hagyma kultúrában is felhasználható a készítmény.

Forrás: pixabay.com

A Nébih kiterjesztette a Signum WG (vízben diszpergálható granulátum) gombaölő permetezőszer (hatóanyagok: boszkalid és piraklostrobin) engedélyokiratát (tulajdonos: BASF S.E.) fejes káposzta, kelkáposzta, fodros kel, csúcsos káposzta, mandula, dió és mogyoró kultúrákban történő felhasználásra. A készítmény engedélyt kapott botritiszes és kladospóriumos felhasználásra vöröshagyma, fokhagyma és mogyoróhagyma kultúrákban történő felhasználásra is.

A boszkalid a mitokondriális légzést gátolja a peronoszpóra-félék kivételével számos gomba nemzetségben, a piraklostrobin a közvetlen fungicid hatása mellett fokozza a levelek fotoszintetikus aktivitását.

Káposztafélékben (brokkoli, csúcsos káposzta, fejes káposzta, fodros kel, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel) a növényvédő szert preventiven vagy a betegség első tüneteinek megjelenésekor kell kipermetezni. A kezeléseket a fertőzési nyomástól függően 2-3 hetente kell megismételni. Egy vegetációs időszak alatt maximum 2 alkalommal lehet kijuttatni. Hektáronként 1,0 kg készítményt kell kipermetezni 600 liter vízben. Sűrű növényállományban – a készítmény megfelelő permedé borítottság érdekében – a vízmennyiség 1000 1/ha-ra növelhető. Csúcsos és fejes káposztában a tárolás során fellépő botrítiszes betegség (szürkepenész) és a plenodómuszos betegség (fáma) ellen a betárolásra szánt terményt a készítmény 0,5%-os oldatával szükséges kezelni. Kitároláskor a külső 2-4 levelet (amelyekre a készítményt közvetlenül rápermetezték) el kell távolítani.

Hagymafélékben (vöröshagyma, fokhagyma, mogyoróhagyma) altemáriás levélfoltosság, a botritiszes betegségek, a kladospóriumos betegség és a fómás rothadás ellen a permetezéseket megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű megkezdeni, majd a fertőzés erősségétől függően 7-14 nap elteltével megismételni.

Mandulában a készítményt a moníliás virág- és hajtáspusztulás ellen virágzás kezdetén és fővirágzásban javasolt kijuttatni. A permetezés lehetséges időpontjai: fehérbimbós állapotban, teljes virágzáskor, illetve virágzás végén. Sztigminás betegség és varasodás elleni alkalmazása fertőzésveszély, ill. növényvédelmi előrejelzés alapján történjen. Kijuttatása fakorona- magasságra méterenként számolva 0,25 kg/ha.

Mogyoróban a lisztharmat, a moníliás betegség és a botrítiszes betegség (szürkepenész) elleni védekezést előrejelzésre alapozva, megelőző jelleggel szükséges elvégezni.

Dióban az oflognomóniás és fomopszisos betegségek elleni védekezést előrejelzésre alapozva, megelőző jelleggel szükséges elvégezni. A gombás termésbetegségek elleni védekezést szintén megelőző jelleggel a termésfejlődés időszakában szükséges végrehajtani.

agrotrend.hu / FruitVeB

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés