Hírek

Egyetlen deciliter víz elég, hogy tönkretegye kerti vagy erkélyes pihenésünket

A meleg tavaszi idő és a csapadékos időjárás már felnevelte az idei első szúnyognemzedéket.

Április 16-a óta, negyedik hete zajlik a katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítés, amelyet eddig 9300 hektáron végeztek el – mondta az InfoRádióban Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Ez biológiai, tehát a szúnyoglárvák elpusztítására irányuló szúnyoggyérítés, ami a héten is folytatódik, 1700 hektárnyi vízfelületet kezelnek a szakemberek. A Dunának a Komárom-Esztergom vármegyei, illetve a budapesti szakaszán, valamint a Pest megyei Csepel-szigeti részén veszik célba a szúnyogok tenyészőhelyeit.

Forrás: pixabay.com

Most biológiai irtás zajlik egy természetben is előforduló, talajlakó baktérium által termelt fehérjével. Ezt akár folyadék formában, akár granulátum formában is be lehet juttatni a vízbe. A fehérjét a szúnyoglárvák elfogyasztják, ettől leáll az emésztésük és egy-két napon belül elpusztulnak.

“Ez csak és kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, tehát még az árvaszúnyogokra sincsen hatással, se semmilyen más élőlényre nem ártalmas. Nagy hátránya viszont, hogy csak a lárvák ellen lehet vele fellépni, a kifejlett szúnyogok ellen hatástalan ez a készítmény” – hangsúlyozta Mukics Dániel.

Azzal kapcsolatban, hogy az országban nemcsak a katasztrófavédelem által felmért szúnyogtenyésző helyeken fejlődnek a kártevők, hanem minden egyes kerti vödörben, talicskában, temetői vázában, hangsúlyozta:

egy-egy deciliter vízben hetente akár kétezer szúnyog is ki tud fejlődni.

A szóvivő hangsúlyozta ezért annak fontosságát, hogy mindenki figyeljen oda a saját kertjére, teraszára, erkélyére, és ott szüntesse meg a kis pangó vizeket, hogy ne tudjanak bennük kifejlődni a szúnyogok, azokat ugyanis nem tudják elérni a központi szúnyoggyérítéssel.

A biológiai védekezésen kívül rendszeresen végeznek vegyszeres irtást is, ezzel a kifejlett szúnyogok ellen lehet beavatkozni. Jelenleg azonban – bár már szép számban vannak kifejlett szúnyogok is – még nem tart ott a folyamat, hogy a vegyi beavatkozásra sor kerüljön.

Az éghajlat változásával a szúnyogok között is megjelentek invazív fajok, ilyen a tigrisszúnyog is. Mint Mukics Dánel elmondta, Magyarországon 50 szúnyogfaj honos, és jelen van három invazív szúnyogfaj is, ezek külföldről “költöztek be”. A szúnyogok elsősorban emberközeli életmódot folytatnak, tehát, hogyha sok csípőszúnyog van az otthonunkban, azok jó eséllyel valahol a kertünk közelében fejlődtek ki, mert nagyon sok embert támadó szúnyogfajnak az élettere az egészen kicsi, néhány száz méter. Épp ezért fontos megszüntetni a kertek, erkélyek, teraszok pangó kis vizeit.

Mindazonáltal a katasztrófavédelem által is használt biológiai készítmény ezekkel az invazív szúnyogfajokkal szemben is hatásos.

“Arról is beszélnünk kell, ha szúnyoggyérítésről van szó, hogy a katasztrófavédelem azokon a területeken avatkozik be, ahol már nagyon komoly szúnyoghelyzetről lehet beszélni. Ám nemcsak a katasztrófavédelem végez szúnyoggyérítést, hanem az önkormányzatok is, hiszen a vonatkozó törvény alapján a kártevőirtás – és a szúnyogok ilyen minőségben kártevőnek számítanak – az önkormányzatok alapvető feladata”, mondta még Mukics Dániel.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés