Hírek
Baranya van a vadászkamara fókuszában
Baranya főként déli részének gímszarvas-állománya Európában, de a világon is egyedülálló. Emiatt 2025-ben az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Baranya vármegyei szervezete egy egész éven keresztül kiemelten foglalkozik a magyar erdők királyaként is emlegetett nagyvaddal. A fókuszba az értékmentés kerül.
Agyaki Gábor a vadászkamara vármegyei elnöke kiemelte, hogy a Mecsekerdő Zrt-vel közösen 2025-ös év folyamán „Baranya aranya, a gímszarvas” címmel különféle rendezvényekkel, tudományos konferenciákkal szeretnék felhívni a társadalom és a vadászok figyelmét is arra, hogy milyen értékes gímszarvas-populációt kezelnek a vadászatra helyi jogosultak.
A programokat negyedévente rendezik, amelyek közül az első alkalomra várhatóan február végén, március elején kerül sor Sasréten. Ez egy dúvadapasztással egybekötött, nagyszabású hullott agancs-szemle lesz, amelyre előadásokkal is készülnek – tudtuk meg Agyaki Gábortól.
A vadászkamara baranyai elnöke szerint az elhullajtott szarvasagancsok a szakemberek számára komoly információértékkel bírnak. Ezekből ugyanis megállapítható, hogy a január végén záruló gímszarvas vadászati idényét követően pontosan milyen állomány maradt egy adott területen, azaz mivel gazdálkodhatnak majd a következő vadászévben.
A szokásos május folyamán rendezendő Baranya vármegyei vadásznaphoz kapcsolódva szintén neves szakemberek tartanak majd szakmai előadásokat, majd a szarvasbőgés, azaz a szeptemberi gímbika idény előtt augusztusban szintén nagyszabású konferenciát szerveznek, igen komoly szakmai előadók részvételével, amelynek tárgya Dél-Baranya és az Ormánság gímszarvas-állománya lesz, és amely Draskovich Iván munkásságára, azon belül is a gímszarvas tenyésztésére lesz felfűzve.
Baranya aranya és a Draskovichok
Agyaki Gábor erről korábban lapunknak kifejtette: az Ormánságban a gímszarvasnak olyan genetikai tulajdonságai alakultak ki a Draskovichok 1880-as évektől kezdődő 1945-ig tartó tenyésztési munkássága nyomán, ami világ egyik legjobb gímállományát eredményezte. Az ország gímállomány szempontjából erős térségeibe, de még Németországba, továbbá Ausztráliába és Új-Zélandra is innen vittek szarvasokat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a 2024-es gímbika-idény legnagyobb, csaknem 14,5 kilogrammos trófeatömeggel rendelkező vármegyei egyedét az Ormánságban, Vajszló közelében hozták terítékre, a trófeabírálaton pedig igen tekintélyes 244,5 nemzetközi pontot ért a tavalyi rekorder bika.
Agyaki Gábor kitért rá, hogy az esztendő fent részletezett speciális programjai mellett természetesen folytatódnak a Martonfai Vadász- és Ifjúsági Központ eseményei, köztük a vadészkutyás, a vadászkürtös foglalkozások, valamint a nagy hírű ottani tematikus nyári gyermektáborok is.
agrotrend.hu / bama.hu
Fókuszban
Az epigenetika a növényi kommunikávió ősnyelve- derül ki a Debreceni Egyetem kutatóinak munkájából
Hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére a növényi kommunikáció jeleit? A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai...
A Városi Hősziget effektus nem csak a városokra, de az azt körülvevő környezetre is hatással van
A városi hősziget effektus (Urban Heat Island Effect, UHI) napjaink egyik legsúlyosabb környezeti problémája, amely a városiasodás mértékének növekedésével párhuzamosan...
Súlyos veszteség a növényvédelemnek a sok növényvédőszer amit kivonnak
A Bizottság (EU) 2024/3199 felhatalmazáson alapuló rendelete alapján a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet peszticidek és ipari vegyi anyagok jegyzékbe vételében...
Több mint 382 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók 2024 végéig
A kormány által megteremtett, szükséges pénzügyi és szakmai feltételeknek köszönhetően a 2024-es egységes kérelem keretében igényelt támogatásokból 149,2 ezer termelő...