Hírek

Természet

Az édesvízi akvakultúra fontosságának növelése az Európai Unióban

Az Agrárminisztérium Halgazdálkodási Főosztálya szoros kapcsolatot tart a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezettel (MA-HAL). Az együttműködés eredménye, hogy a MA-HAL véleménye is megjelenik a kormányzati döntésekben. A főosztály felelős a horgászat, a halászat, valamint a halastavi és intenzív üzemi haltermelés szakmai irányításáért, a jogi és a közgazdasági feltételrendszer működtetéséért, illetve a természetes vizek halgazdálkodási hasznosításával összefüggő feladatok szakigazgatási koordinációjáért. Csörgits Gábor főosztályvezetővel beszélgettünk.

Kétségtelen tény, hogy a minisztérium számára fontos a halmarketing-tevékenység, amellyel a hazai halfogyasztás növelését kívánják elősegíteni.

Így igaz, 2014 óta a halgazdálkodási operatív program szerves része a halmarketing-tevékenység támogatása. Ezt a munkát az Irányító Hatóság elsősorban az Agrármarketing Centrumnak delegálta, de szakmai szinten főosztályunk is aktívan részt vesz. A szakmával közösen kell ebben a témakörben is haladnunk, elsősorban azért, mert a hazai halfogyasztás eredményei ugyan javultak, de a halfogyasztás jelentős hányadát az import feldolgozott vagy konyhakész haltermékek teszik ki. Van tehát jócskán feladata a magyar halászati ágazatnak abban, hogy növelje a feldolgozott sági szintet még azon az áron is, hogy a pontycentrikusságról elmozduljanak. A szálkamentes, kevésbé karakteresen halízű termékekkel kellene nagyobb volumenben megjelenni a piacon, lásd afrikai harcsa, amelynek termelésében elsők vagyunk Európában. Ez a kettősség megint csak tetten érhető a hazai haltermelésben, hiszen az extenzív tógazdasági haltermelés mellett az intenzív termelési rendszerek is megjelentek, s ez utóbbiban nagy fantáziát látok.

Forrás: pixabay.com

Július elsejével Magyarország tölti be az EU elnöki tisztségét. Mivel készülnek erre a kivételes lehetőségre?

Nem most kezdtük el a felkészülést, tavaly szeptember óta igen aktívan dolgozunk azon, hogy ha élesben nekünk kell az uniós folyamatokat kezelni, akkor ezt sikeresen tegyük. Persze, az Európai Unióban a tengeri halászat témáira fókuszálnak, elsősorban a fenntarthatóság irányelveit kell érvényesíteni. Különösen nagy terhet ró ránk, hogy minden év második felében kerül sor a következő évi kvótatárgyalásokra, ahol a közös hasznosítású halállományok felosztása zajlik. S ebben nem csak uniós tagországok vesznek részt, ezért ezek nem könnyű tárgyalások, de kompromisszumos megoldásokig mindig eljutnak a tárgyaló felek. Idén ezeket a tárgyalásokat Magyarországnak kell menedzselnie annak ellenére, hogy sem tengerünk, sem halászflottánk nincs. Mi küldetésünknek tartjuk viszont azt, hogy mindenképpen a fenntartható, versenyképes európai akvakultúra megvalósítását helyezzük előtérbe. Az európai akvakultúrán belül külön hangsúlyt szeretnénk adni az édesvízi akvakultúra szerepének növelésére annak fényében, amiről már mi is beszélgettünk.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés