Hírek

Az alkoholmentes verjus: finom alternatíva

A zöld szőlő alacsony cukor- és magas savtartalmú levét már az ókorban is felhasználták. A 19. század elejéig gyakran szerepelt szakácskönyvekben és receptekben, hazánkban egresvíz névvel illették. Később feledésbe merült, manapság azonban újra divatba jött, a gasztronómiában szinte kihagyhatatlanná vált és mentes fröccs alapanyagnak sem utolsó.

Hogy készül a verjus?

A verjus készítésekor a szőlőt korán, jóval a valódi szüret előtt szedik le. Ezután kipréselik, azonnal palackozzák, és már fogyasztható is. Nem tartalmaz alkoholt, ezért különféle módszerekkel, pl. pasztőrözéssel biztosítják a hosszabb eltarthatóságát, így általában egy évig használható fel. A verjus a zöldszüret terméke, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy korlátozzák a terméshozamot, amely végső soron a borok minőségének javulásához, a bor komplexitásához járul hozzá. A verjus-höz az egészséges, zöld fürtöket használják fel, így azok sem vesznek kárba.

Forrás: pixabay.com

A zöld lé előállítása a borászok számára kihívást jelent, mivel a szőlőt éretlen, még érzékeny állapotában kell leszedni, és ilyenkor a betegségek nagyobb eséllyel támadják meg a szőlőt. Permetezni tilos, mert a vegyszerek lebomlására már nem lenne elég idő. Ez jó hír, hiszen a verjus készítéséhez a legszigorúbb biotermesztési előírásoknak kell megfelelni: ez egy lényeges érv a fogyasztása mellett.

Mire használjuk a verjus-t?

Helyettesítsd mostantól az ecetet és a citromlevet verjus-vel! Az íze kifinomultabb, selymesebb, enyhe szőlőíze kiemeli az alapanyagok természetes ízét a főzés során. Kipróbálható salátákhoz, gyümölcsökhöz vagy főzelékek és levesek savanyítására, de szinte bármilyen ételhez használható, legyen az édes vagy sós.
A vörös és a fehér szőlőből készülő verjus között lényegi különbség nincs, olykor a vörös íze szelídebb, a fehér szőlős változat pedig lehet egészen könnyedebbtől az egészen vad savanyúig is terjedhet.
Maggie Beer, az ausztrál szakács és élelmiszer-szakértő nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a verjus ismét népszerű legyen a konyhákban. Az 1980-as évek elején túltermelés volt rajnai rizling szőlőből Barossa Valley-ben, és a verjus készítése jó módja volt annak, hogy hasznosítsák ezt a kitűnő alapanyagot a régi francia szakácskönyvekből ötletet merítve. Maggie volt az első, aki nagykereskedelmi forgalomba hozta ezt az alapanyagot, és számos kreatív felhasználási módot mutatott be.
agrotrend.hu / Borászportál
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés