Nemcsak a hőségben, hanem a hidegben végzett munkának is vannak egészségügyi kockázatai.
Az emberi hőegyensúly felborulásakor fokozatosan kimerülést, fáradtságot, idegizomműködés elégtelenséget, mentális zavarokat érezhetünk, de akár eszméletvesztés, majd a légzés és a keringés lelassulása is bekövetkezhet az alacsony hőmérsékleten dolgozók körében. Az ő esetükben a légúti- és reumás ártalmak is elég gyakoriak.
Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a hideg hatására a már megnyugodott légzőszervi és szív-érrendszeri megbetegedések is újra aktivizálódhatnak és egyes esetek súlyosbodhatnak. Elsősorban a szabadban végzett fizika munka során kell különös gondot fordítani arra, hogy munkavállalóinkat megvédjük a fent említett kellemetlen következményektől.
Ebben nyújthat segítséget az NGM gyakorlati kiadványa is, illetve a lenti összefoglaló.
Mi számít hideg munkakörülménynek?
A szabadtéri munkahely hidegnek minősül, ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban a +4 °C-ot nem éri el. Zárttéri munkahely esetén hidegnek számít, ha a hőmérséklet a munkaidő 50%-nál hosszabb időtartamban a +10 °C-ot nem éri el.
Előírt pihenőidő melegebb helyen
Hidegnek minősülő munkahelyeken munkaszervezéssel kell biztosítani, hogy óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces (szélsőségesen hideg időjárási körülményeknél akár hosszabb időtartamban) pihenőidő beiktatása történjen. A pihenőidőt a környezethez képest melegebb, lehetőleg fűtött helyen tölthessék a munkavállalók.
Jár a meleg tea
A hidegnek minősülő munkahelyeken meleg (+50 C hőmérsékletű) italt is kell biztosítani a munkavállalók számára, a higiénés követelmények betartásával. A tea ízesítéséhez cukrot, illetve édesítőszert kell biztosítani.
Egyéni védőeszközök biztosítása
A hideg munkahelyi környezet is a dolgozókat érő megterhelések körébe tartozik, így erre vonatkozóan is el kell végezni a kockázatértékelést, szükség esetén egyéni védőeszköz biztosítását is előírhatja a munkavédelmi szakember.
Ugyanakkor a megelőzés szempontjából nagyon fontos, hogy felhívjuk munkavállalóink figyelmét, hogy bármilyen egészségi állapotukkal összefüggő panasz, rosszullét vagy bármilyen sérülés esetén, a végzett tevékenységet azonnal hagyják abba, és vegyék igénybe a munkahelyi elsősegélynyújtást vagy az orvosi ellátást.
Minden munkahely más és más, ezért összegyűjtöttük azokat a jogszabályokat és hasznos linkeket is, amelyek szabályozzák a hidegben végzett munkakörülményeket. Azontúl, hogy felelős munkáltatóként tájékozódunk az előírások alapján, érdemes egy munkavédelmi szakemberrel is konzultálni.
– a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (33-34. §);
– a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet (7. §; 2. sz. melléklet);
– a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről szóló 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet.
Munkavédelem, Foglalkoztatás-felügyelet
Hogyan hat szervezetünkre a hideg idő?
agrotrend.hu / NAK / Benedek Borbála