Hírek

A méhészet szerepe a fenntarthatóságban: Nagy István az élhető jövő zálogáról

A méhészek tevékenysége teszi élhetővé és fenntarthatóvá a környezetünket. Mézet lehet importálni, beporzást viszont nem, enélkül azonban nincs jövő és nincs élelmezésbiztonság sem – közölte Nagy István agrárminiszter a Sárvár és Vidéke Méhészegyesület megalapításának centenáriumi ünnepségén, szombaton.

Forrás: Agrárminisztérium / Fekete István

A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy az Európai Unióban mintegy 20 millió méhkaptár van, és 711 ezer méhész dolgozik. Összehasonlításul: Magyarországon 1,2 millió méhcsaládot tartunk, és csaknem 13 méhcsalád jut egy négyzetkilométerre. Ez a szám nálunk az egyik legmagasabb a világon. Bár az agrárium legkisebb ágazatáról van szó, hiszen alig egy százalékát teszi ki az a gazdasági eredmény, amely a méheknek köszönhető, a közvetett haszonra tekintve viszont azt látjuk, hogy az egész mezőgazdaság, az egész élelmiszeriparunk és az egész jövőnk a méhek tevékenységén múlik. Az ágazat szereplőinek nélkülözhetetlen munkájáért éppen ezért nem lehetünk elég hálásak.

Nagy István kitért arra is, hogy a 2023 és 2027 között a méhészeti ágazat a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének intézkedései körében a hazai forrásokkal együtt mintegy 42,7 millió euró támogatásban részesül. A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a méhek után igényelhető állatjóléti támogatás is. Az egészséges méhállományok fenntartását és az egész ágazatot segíti az Európai Unióban hazánkban elsőként bevezetett támogatási eszköz, amely méhcsaládonként évente 15 eurónak megfelelő összeget jelent.

A tárcavezető beszédében kitért arra is, hogy a méhészet kulcságazat a magyar mezőgazdaságban. Ezt felismerve, Magyarország Európában is egyedülálló módon, lehetővé tette a méhészeti tevékenység adómentességét. Emellett pedig immár öt éve kapnak a magyar méhészek hazai forrásból úgynevezett méhegészségügyi támogatást, amit 1 millió méhcsalád után igényelnek évente. Ennek mértéke 1000 forint méhcsaládonként – fűzte hozzá.

A rendezvényen Nagy István miniszteri oklevéllel köszönte meg a 100 éves fennállását ünneplő Sárvár és Vidéke Méhészegyesület elhivatott és értékteremtő munkáját.

agrotrend.hu / Agrárminisztérium

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés