Hírek

A kis pólingok tavaszi megjelenése a Körös-Maros Nemzeti Parkban

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tónál március 15-én figyeltük meg az első kis pólingokat. A Kis-Sárréten szintén a hónap közepén bukkantak fel az első csapatok, számuk azóta már több százra emelkedett.  

Forrás: hu.wikipedia.org

A kis pólingok európai állományai a kontinens északi tájain költenek, Izlandtól Skandinávián át egészen Oroszországig. A telet Nyugat-Európa és Afrika tengerpartjain töltik. Tavaszi és őszi vonulásuk során két tradicionális megállóhelyük van: Hollandia és Magyarország.

Hazánkban a kardoskúti Fehér-tó a XX. század közepéig a kis pólingok egyik legfőbb állomáshelye volt, akkoriban 10 ezer feletti egyedszámban álltak itt meg. Aztán a faj vonulási útvonala megváltozott, az ezredfordulón már csak néhány ezer, az utóbbi években pedig még ennél is kevesebb kis póling állt meg itt. Ezzel párhuzamosan viszont a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén egyre nagyobb egyedszámban jelentek meg.

Idén a kardoskúti Fehér-tónál a március 15-i hosszú hétvégén bukkant fel az első példány, március 25-én pedig már 12 madarat figyeltünk meg. Az elkövetkező napokban ez a szám várhatóan jelentősen növekszik majd, ugyanis a faj vonulási csúcsa április első hetére tehető. A kis pólingok a Fehér-tó körüli gyepeken sétálgatva kutatnak rovarok után. Az itteni legeltetett, rövidfüvű gyepeken könnyen megtalálják a táplálékot. Az éjszakákat a tavon töltik, ahová nappal is gyakran berepülnek inni, pihenni, tollászkodni. Előfordulnak homogén csapatokban is, de gyakran vegyülnek a nagy pólingokkal. Utóbbiak száma is folyamatosan emelkedik, a napokban már megközelítette a százat.

A Kis-Sárrét nem tartozik a kis pólingok tradicionális állomáshelyei közé, de az elmúlt években egyre nagyobb számban állnak meg itt a tavaszi vonuláskor. A napokban mintegy hatszáz példány éjszakázott az egyik lecsapolt halastó medrében. Táplálkozás céljából a környékbeli legelőket, elsősorban Simotát, Kisvátyon-pusztát, a Szalontai-legelőt és Fancsika-pusztát keresik fel. Kisebb-nagyobb csapatokban mozognak, az idén megfigyelt legnépesebb csapat 130 példányos volt. Gyakran bíbicekkel, pajzsoscankókkal, aranylilékkel, seregélyekkel vegyes csapatokban is előfordulnak.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés