Hírek

Visszatér az ember a Holdra

Elindult az Artemis–1.

Miután technikai hibák miatt többször is elhalasztották indítását és a kilövőálláson átvészelte a Nicole-hurrikánt, szerda reggel a floridai Kennedy űrközpontból sikeresen elindult Hold körüli útjára az Artemis–1 – írja az Index. Az Artemis-program keretében az Egyesült Államok fél évszázad után juttatna ismét embereket a Holdra, ezúttal elsőként léphetne idegen égitestre nő és nem fehér ember.

Kisebb problémák ezúttal is adódtak, a Kennedy űrközpont kilövőállásán egy szelepből szivárgott a hidrogén üzemanyag, ám kedden megszüntették a szivárgást, valamint egy másik problémát –egy radarállomás kapcsolója romlott el – is kiküszöböltek, így szerda reggel körülbelül háromnegyed órás késéssel, 7.47-kor kilőtték az Artemis–1-et.

Fotó: Reuters

A program első repülésekor az Orion űrhajó legénység nélkül, fantomoknak nevezett babákkal a fedélzetén kerüli meg a Holdat, és hat hetet tölt az űrben rendszereinek tesztelésével, mielőtt a Csendes-óceánban landolna. Az Artemis–1 lényegében az első lépés a Holdra és később a Marsra vezető, egyre összetettebb küldetések sorában.

A négy hajtóművel és két segédrakétával induló SLS hordozórakéta a valaha épült legnagyobb rakéta, amely az egy évtizede nyugdíjazott űrsikló program után hátramaradt technikát hasznosítja újra. Erről bővebben itt írtunk, a lényeg, hogy az RS–25 motorok gyakorlatilag a program legtöbb megpróbáltatást kiállt és legmegbízhatóbb elemei.

Az SLS Artemis–1-nél használt első változata 27 tonnát képes a szomszédos égitesthez juttatni, ami kevesebb, mint amit az Apollo-programot kiszolgáló Saturn V szállított, de nagyobb, mint az űrsikló programban felbocsátott terhek. A rakományt az egyszer használatos rakéta későbbi és egyre nagyobb változatainál 45 tonnáig tornásszák fel.

A fellövés háromnegyede SLS két oldalán látható két segédrakétára hárul, amelyek 17 emelet magasak, szilárd üzemanyagukból másodpercenként hat tonnát égetnek el, 14 négymotoros utasszállító tolóerejét leadva. A középső rakéta kétmillió liter cseppfolyós hidrogén és 742 ezer liter cseppfolyós oxigént éget el a már említett négy RS–25 hajtómű segítségével. Mindezzel nyolc és fél perc alatt másodpercenként 7,6 kilométeres sebességre gyorsítják az Orion űrhajót.

Fotó: Getty Images

A Lockheed Martin által fejlesztett Orion ez előtt 2014-ben járt először az űrben, amikor sikeresen tesztelték hőpajzsát, ami 2200 fokra hevülve kibírta, hogy harmincszoros hangsebességgel csapódik a légkörbe.

A tervek szerint a következő, Artemis–2 küldetés szállít majd először űrhajósokat, akik az Apollo-program menetrendjéhez hasonlóan szintén a Hold megkerülésével kezdenek. A holdraszállást az Artemis–3 legénysége hajtja végre – erre a NASA idén augusztus közepén jelölt ki 13 potenciális leszállóhelyet a Hold déli sarka körül. A leszállóhelyek kijelölésekor nemcsak a leérkezés és visszatérés feltételeit vették figyelembe, hanem azt is, hogy ezek a területek a Hold legrégebbi, eddig nem vizsgált részét képezik. Fontos szempont volt továbbá, hogy ezeken a helyeken folyamatos lesz a napsütés az új holdraszállás 6,5 naposra tervezett ideje alatt, miközben olyan tartósan árnyékos kráterek is találhatók itt, amelyek jeget tartalmazhatnak, ami döntő fontosságú hosszabb emberi tartózkodás esetén.

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés