Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Virágba borult a nemzeti park

Virágba borult a Körös-Maros Nemzeti Park kiemelkedő értékű növényfaja, a kék atracél.

A kék atracél az érdeslevelûek családjába tartozó évelõ növény. 30-80 cm hosszú szára felálló, érdes szõrzetû. Levelei hosszúkásak, keskenyek. Virágzata elágazó, égszínkék virágai április végén-májusban nyílnak. Mészkedvelõ védett növényfajunk, löszpusztai élõhelyeken fordul elõ – írja a Kõrös-Maros Nemzeti Park.

fotó: Rómerné Bota Viktória

Pontusi-mediterrán elterjedésû faj. Európán belül Olaszországban, a Balkán-félsziget északirészén, a Fekete-tenger vidékén és a Kárpát-medencében él. A hazai állomány nagy része a Körös-Maros Nemzeti Parkban, illetve a környezõ területeken él.

A nemzeti park védett területei közül megtalálható a Bélmegyeri Fáspusztán, a Tompapusztai löszgyepben, a Csorvási löszgyepben és a Kígyósi-pusztán. A növény ezen kívül sokfelé megtalálható Dél-Békésben közutak, földutak, vasutak, csatornák mezsgyéiben.

A kék atracél állományokat leginkább az élõhelyek eltûnése, cserjésedése, a vegyszerhasználat és a taposás veszélyezteti. A kék atracélnak kiemelkedõ szerepe van a fokozottan védett és közösségi jelentõségû atracélcincér védelmében. E rovarfaj monofág, egyetlen tápnövénye a kék atracél, szaporodása is ahhoz kötõdik, petéit a növény szárába rakja le.

agrotrend.hu / Kõrös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés