Hírek

Papp István lett Az Év Agrárembere 2022-ben – heti hírösszefoglaló

Immár kilencedik alkalommal szervezte meg az Agrotrend Csoport Az Év Agrárembere kitüntető díjat. Megkapta a környezethasználati engedélyt a debreceni akkumulátorgyár. A házasítás időszaka a február a borászatokban. Az állattenyésztésben vélhetően az idén is folytatódik majd az állományok visszaesése. Tájékoztató a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók egyes feladatairól a 2023. évi egységes támogatási kérelem beadásához kapcsolódóan. Kertészeti Évnyitó Szakmai Konferencia lesz 2023.02.23-án. Minden gazda számára teljesíthetőek a KAP támogatási feltételei. Heti hírösszefoglaló.

2022-ben Papp István lett Az Év Agrárembere – Immár kilencedik alkalommal szervezte meg az Agrotrend Csoport Az Év Agrárembere kitüntető díjat. A díjat 2014-ben azzal a szándékkal alapították, hogy felhívják a társadalom figyelmét azokra a mezőgazdaságban tevékenykedő gazdálkodókra, termelőkre, fiatal gazdákra és kertészekre, akik önzetlenül támogatják környezetüket, társadalmi szerepvállalásuk jelentős, kiemelkedő munkájuk mellett pedig a közjóért is sokat tesznek.

Ágazati helyzetértékelés és javaslatok – Az agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára néhány hete levélben fordult a Magyar Állattenyésztők Szövetségéhez, hogy a tagszervezetekkel közösen készítsünk egy átfogó, aktuális helyzetértékelést az állattenyésztési ágazatokról és fogalmazzunk meg javaslatokat.

Megkapta a környezethasználati engedélyt a debreceni akkumulátorgyár – Minden eddiginél szigorúbb feltételekkel adta ki a kormányhivatal a környezethasználati engedélyt a debreceni akkumulátorgyár építéséhez – közölte hétfőn a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal.

Elhárult az utolsó akadály is a drónos permetezés elől: indulnak az első tanfolyamok – Meghatározó állomáshoz érkezett a hazai speciális drónozás: 2022-ben Magyarországon először indult növényvédelmi drónpilóta képzés az ABZ Drone Kft-nél, mostantól pedig a pilóta nélküli légijármű irányítói igazolvány megszerzésére felkészítő tanfolyam is megtalálható a cég portfóliójában.

Elhárult az utolsó akadály is a drónos permetezés elől: indulnak az első tanfolyamok

Sok szállal kötődik egymáshoz a német és a magyar agrárgazdaság – Németország hagyományosan a legfontosabb gazdasági partner Magyarországnak az agrárterületen is – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, aki bemutatkozó látogatáson fogadta hivatalában Julia Gross német nagykövet asszonyt.

Brüsszel már házi tücsökkel is etetné az uniós polgárokat – Egészségügyi, élettani szempontból is veszélyes lehet a rovarok fogyasztása, mégis engedélyezte az Európai Bizottság, hogy az unió tagállamaiban a házi tücsök részeit lisztpor formájában hozzáadják különböző étel- és italkészítményekhez. A döntést élesen bírálta az ausztriai ellenzék vezető ereje, az FPÖ, szerintük ugyanis ezzel tönkreteszik az osztrák élelmiszeripart.

A hagyományos vidéki életforma a megmaradásunk alapja (videó) – Nagy István agrárminiszter volt Bayer Zsolt vendége a Hír TV Bayer Show-jában. A tárcavezető az élelmiszerárakról, az ukrán gabonáról, az élelmiszerkönyvről, az európai folyamatok a vidékre történő hatásáról beszélt.

A házasítás időszaka a február a borászatokban – A borok címkéit fürkészve gyakran találkozhatunk a cuvée kifejezéssel, ami arra utal, hogy az adott palackban rejlő ital házasítással készült. Az eljárás nem jelent mást, mint különböző szőlőfajták – esetleg dűlők – borainak szakszerű összepárosítása annak érdekében, hogy egy izgalmasabb, harmonikusabb és összetettebb bor legyen az eredmény.

A házasítás időszaka a február a borászatokban

Erőre kaphat a juhágazat, ha sikerül a generációváltás – A kereslet már egy ideje stabil a bárány és a húspiacon egyaránt. Az árakkal sohasem elégedettek a juhászok, ugyanakkor jövedelmező termelést lehet elérni a szaporulati, felnevelési mutatók javításával, az adottságokhoz jól kialakított tartási rendszerekkel és gyepgazdálkodással. Örömteli jelenség, hogy egyre több a fiatal juhász, akik nyitottak a legújabb technológiák alkalmazására.

Nehéz helyzetben vannak a hazai állattartók – Az elmúlt időszakban az ágazatot érintő számos kihívás miatt vélhetően az idén is folytatódik majd az állományok visszaesése. Az állattenyésztőket összefogó szervezet szerint a húsmarha- és juhtartók elsősorban a takarmányhiány miatt kényszerültek az állományuk csökkentésére, de a tejelőtehén- és a kocalétszám is tovább csappan majd – írják a Magyar Nemzet hírportálon.

Tájékoztató a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók egyes feladatairól a 2023. évi egységes támogatási kérelem beadásához kapcsolódóan – A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy tegyenek meg mindent az ENAR-ban lévő adatok naprakész biztosítása érdekében, az egységes kérelemben megjelenő állatok megszemélyesítése miatt.

„Nyitott istállók” hétvégéje Hortobágyon, 2023. február 25-26.

„Nyitott istállók” hétvégéje Hortobágyon, 2023. február 25-26. – A Mátai Ménes istállói, a szatmáritelki juhhodályok és a Pusztai Állatpark állattartó hodályai kitárják kapuikat a látogatók előtt. 2023. február 25-26 között az állataikat gondozó pásztorok és állatgondozók vezetésével ismerkedhetnek meg a látogatók a téli Hortobágy legifjabb jövevényeivel, az idei csikókkal, racka bárányokkal, mangalica malacokkal és szürke borjakkal, valamint napos csibékkel, kis kacsákkal és libákkal, kecskegidákkal és szamár csacsikkal.

Országjáráson készítik fel a gazdákat az új támogatási időszakra (+videó) – Az új Közös Agrárpolitika Stratégia Tervvel változnak a területalapú támogatások szabályai, új támogatási formák is megjelennek, és indul az agrár-ökológiai program is, éppen ezért fontos, hogy a gazdák felkészülten várják a tavaszt – mondta Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán.

Ismét madárinfluenzával érintett egy gazdaság Bács-Kiskun vármegyében – Hetekkel a körzetek feloldása után ismét a madárinfluenza jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Bács-Kiskun vármegyében. Az állategészségügyi hatóság kijelölte a védő- és megfigyelési körzeteket, valamint megkezdődött az érintett lúdállomány leölése is.

Rögös túró - Átfogó kutatást végzett a Tej Terméktanács

Rögös túró – Átfogó kutatást végzett a Tej Terméktanács – A Tej Terméktanács megbízásából a Trend International Market Research Kft. végezte el a ’Rögös túró, mint minőségrendszer ismertsége Magyarországon” című kutatást.

Erdészeti szakirányítók válaszható kiegészítő képzése az NFK szervezésében – Az NFK Erdészeti Főosztálya a jogosult erdészeti szakszemélyzet részére választható kiegészítő képzéseket hirdetett meg. A képzések 2023 március-áprilisában kerülnek megrendezésre.

Energetika az agráriumban – A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az elmúlt évek nemzetközi politikai és gazdasági eseményeire reagálva rendezi meg az Energetika az agráriumban elnevezésű, két állomásos esemény-sorozatot, melynek kiemelt célja, hogy tagjait, partnereit az energetika terén is támogassa.

Zsendülés VIII. Kertészeti Konferencia

Zsendülés VIII. Kertészeti Konferencia – 2023. március 2-án kerül megrendezésre a Zsendülés VIII. Kertészeti Konferencia a Kert-Ész Klub Magyarország Egyesület szervezésében.

Kertészeti Évnyitó Szakmai Konferencia – 2023.02.23 – A Tész-Ész Nonprofit Kft. és a Kertcenter Kft. érdekes szakmai programmal várja az érdeklődőket a Kertészeti Évnyitó Szakmai Konferenciára 2023. február 23-án.

Mit tudnak a közösségi gazdaságok? – A közösségi mezőgazdálkodás személyes együttműködés termelő és fogyasztó között, amelyben a gazdálkodással járó kockázatokat, felelősséget és a gazdálkodás gyümölcseit egy hosszú távú megállapodásban szabályozott módon közösen osztják meg egész évben – írják a tudatosvasarlo.hu oldalon.

Ukrán gabona: a V4-ek az Európai Bizottsághoz fordulnak – Kukoricából kétszer annyi mennyiség érkezett az országba, mint amennyi megtermett. Innentől kezdve nagyon nehéz az értékesítés, az árak pedig folyamatosan haladnak lefelé. Ha a gazdálkodó úgy dönt, hogy az ukrán árakhoz hasonlóan ő is értékesíti ugyanennyiért, akkor az ukrán fél még lejjebb is viheti az árat azért, hogy a sajátja is elkeljen. Így értékelte a kialakult helyzetet Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a Kossuth Rádió műsorában.

Hidraulikák és hajtások (videó)

Hidraulikák és hajtások (videó) – Szilasi Zsolttal, a Bosch Rexroth mobil hidraulika értékesítési csapatvezetőjével Mátrai Zoltán, az Agrotrend Csoport ügyvezető-tulajdonosa beszélgetett.

A magyar gazdák nehéz időkben sem maradnak pénzügyi segítség nélkül – Nehéz idők járnak a magyar gazdákra. A termelői árakat nemigen lehetséges olyan mértékben emelni, hogy lépést tartsanak a ráfordítások drágulásával, pedig ebben a szektorban már 2021-ben is gondokat okozott – például – a műtrágyák drasztikus, közel 60 százalékos áremelkedése.

Árstopot vezet be a kormány a termőföldekre – A magyarországi termőföldekre is ársapkát vezet be a kormány májustól kezdve – tudta meg a Népszava.

Razziát tartott a versenyhivatal – Több helyszínen is házkutatást tartott az elmúlt napokban a Gazdasági Versenyhivatal. A hatóság a hazai tej- és tejtermékek, valamint a tartós élelmiszerek pia­cán indított gyorsított eljárás nyomán előzetes értesítés nélkül vonult ki a gyártók, a forgalmazók, a kis- és nagykereskedők telephelyeire.

Razziát tartott a versenyhivatal

Az agráriumnak következetesen kell dolgoznia a jövőben is – 2023-ban is számíthatnak a gazdálkodók a magyar kormányra, közösen vesszük fel a küzdelmet a termelési költségek elszabadulásával és a piaci bizonytalanságokkal szemben, mondta Nagy István agrárminiszter a hévízi Agrárkonferencián az agrárágazat aktuális kérdései kapcsán.

Munka, tudás, nyitottság – ez az eredményesség záloga az agráriumban – A tudásalapú, professzionális agráriumé a jövő, a sikerhez az új technológiák alkalmazására, nyitottságra és tudásra van szükség – fogalmazott Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Károly Róbert Campusán tartott gazdakonferencián, Gyöngyösön.

Értékes erdők az Alföldön is – A Kiskunságban, a korábbi futóhomokon az erdészek alföldfásítási munkájának köszönhetően sikerült olyan növénykultúrát létrehozni, amely önmagában is értéket jelent, és nélkülözhetetlen szolgáltatásokat nyújt többek között a talaj- és a levegővédelem terén, valamint a helyi turisztikában. A KEFAG Zrt. által kezelt állami erdő télen is számos kirándulóhellyel várja a látogatókat.

Minden gazda számára teljesíthetőek a KAP támogatási feltételei

Minden gazda számára teljesíthetőek a KAP támogatási feltételei – A támogatásokért cserébe a korábbi évekhez képest hangsúlyosabb környezet-és klímavédelmi követelményeket fogalmaz meg az új Közös Agrárpolitika szabályrendszere, ezzel is ösztönözve a talaj védelmét, vízmegtartó képességét javító mezőgazdasági gyakorlatot – mondta Feldman Zsolt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán.

Kompromisszumot kötöttek a zöld- és agrárszempontok között – Gazdanapot rendezett szombaton a hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület. A fórumon a Közös Agrárpolitika változásairól hallhattak előadást a mezőgazdászok.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés