Hírek
Nyilvántartásba vette az Európai Bizottság a szőrmeellenes polgári kezdeményezést
Nagy lépést tett az állatvédelem a szőrmeelleni küzdelemben: az Európai Bizottság nyilvántartásba vette az Szőrmentes Európa (Fur Free EU) nevű kezdeményezést. A szervezőknek most egy év áll rendelkezésére az 1 millió aláírás összegyűjtésére.
A kezdeményezés szervezői arra kérik a testületet, hogy készítsen jogszabály-javaslatot, amely uniós szinten tiltaná be állatok tartását és leölését prémtermelési céllal. Azt is szorgalmazzák továbbá, hogy az EU területén ne lehessen ilyen módon előállított szőrmét forgalomba hozni – írja az Ecolounge.
A kezdeményezés honlapja szomorú adatokat közöl: az EU-ban évente mintegy 32,1 millió állatot tartanak és ölnek le kizárólag szőrme előállítása céljából. A prémfarmokon leginkább nyérceket, a rókákat és a mosómedvéket tartanak, amik rövid és nyomorúságos életet töltenek kis drótketrecekben. Ha szőrméjüket eladásra alkalmasnak találják, elgázosítják vagy áramütéssel ölik meg őket.
Fotó: wikimedia
Az európai uniós tagállamok közül többen már betiltották a szőrmefarmokat. Hollandiában például tavaly számolták fel a nyérctenyésztést, miután több esetben is koronavírus-járvány tört ki a telepeken.
A Európai Bizottság közleményében arról tájékoztatott, hogy az európai polgári kezdeményezésre irányuló kérelem megfelel a vonatkozó jogszabályokban szereplő feltételeknek, jogilag elfogadható. A kezdeményezés tartalmát az uniós bizottság ebben a szakaszban még nem vizsgálta.A szerdai regisztrációt követően, a szervezők megkezdhetik a támogató aláírások összegyűjtését, amire egy év áll rendelkezésükre.
A tét tehát most nagy: a szabályok értelmében ha egy európai polgári kezdeményezés egy éven belül egymillió támogató nyilatkozatot kap legalább hét különböző tagállamból, a brüsszeli testületnek reagálnia kell: el kell döntenie, hogy helyt ad a kérelemnek, vagy elutasítja azt, és döntését mindkét esetben meg kell indokolnia.
A kezdeményezés hivatalos honlapja: www.furfreealliance.com/fur-free-eu/
agrotrend.hu / Ecolounge