Hírek

Nagy tömegben bújt elő a varjúháj

Több millió tő sziki varjúháj virágzik a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény nevű részterületén, a Szentes és Fábiánsebestyén határában elterülő szikes pusztákon. A növény ilyen tömeges megjelenésre hosszú évek óta nem volt példa a térségben.

Ez a védett, egynyári növény a szikesekre jellemző padkák szegélyzónájában és a vakszikesek alján, az időszakosan vízzel borított részeken él. Apró termetű, mindössze1-4 centiméter magas. A virágzást követően elszárad, csak rövid ideig található meg – írja a Kőrös-Maros Nemzeti Park.

fotó: őze Péter

A sziki varjúhájnak pozsgás levelei vannak, fehéres virágszirmainak közepén pedig rózsaszín csíkok húzódnak. Terméséréskor jellegzetes, vérvörös, ötösével ülő tüszők jelennek meg rajtuk.

A mostani tömeges virágzás valószínűleg a faj számára kedvező időjárásnak köszönhető. A térségben ugyanis februárban 70 milliméter csapadék esett, ezért a szikes gyepeken időszakos vízállások alakultak ki, melyek azonban a következő időszakban gyorsan kiszáradtak.

Az így létrejött kopár, szikes talajfelszín kedvezett a sziki varjúháj megjelenésének. Összesen csaknem 100 hektárnyi területen találtunk virágzó töveket, a legerősebb és legnagyobb kiterjedésű állomány Szentesi-Fertőn van.

agrotrend.hu / Kőrös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés