Hírek

Módosultak a kisgyermekesek részmunkaidős foglalkoztatásának feltételei

A szülési szabadságot, illetve a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot követő időszakban a teljes munkaidő vállalása nem mindig kivitelezhető a szülő számára. A gyermek(ek) logisztikája sem teszi jellemzően lehetővé, hogy már reggel nyolctól a szülő dolgozni kezdjen, illetve 16–17 óráig akár bent is maradjon. A cikkünkben végigvesszük, hogy milyen lehetőségei vannak a szülőnek munkaidő és az ehhez kapcsolódó kedvezmények tekintetében, külön figyelemmel a részmunkaidős foglalkoztatásra.

A szülési szabadság jellemzően egybeesik a csecsemőgondozási díj időszakával, amely idő alatt keresőtevékenység nem folytatható. Amennyiben az anya úgy dönt, hogy mégis dolgozni szeretne munkahelyén, akkor ezt megteheti, a csed mint ellátás azonban nem fog járni neki. Amennyiben a visszamenetelkor a kisgyermekes anya még szoptatja gyermekét, szoptatásra tekintettel munkaidő-kedvezményben részesülhet (a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény [Mt.]):

fotó: pixabay.com

„55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól:
[…]

e) a szoptató anya a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára,”

Azok a szülők, akik műszakokban dolgoznak, pihenőnapjukat jellemzően nem hétvégén kapják meg, és sokszor nincs egymást követő pihenőnapjuk, így külön paragrafus rendelkezik a védelmükről, miután kisgyermekes szülőkké váltak.

A munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek 3 éves koráig (Mt. 113. §):

♦ egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,
♦ a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,
♦ rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el,
♦ munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

Amennyiben tehát a kisgyermekes anyát éjszakai műszakra osztaná be a munkáltató, ezt a munkavállaló a gyermeke 3 éves koráig jogosan megtagadhatja, és a munkáltatónak kötelessége nappali műszakot biztosítania számára. Ugyanez igaz az egyenlő munkaidő-beosztással kapcsolatban is, ezzel csak a munkavállaló hozzájárulása mellett élhet a munkáltató.

Sok helyen rendszeres túlórával kell kalkulálnia a munkavállalónak, főleg jellemző ez olyan helyzetben, amikor munkaerőhiány miatt a munkáltató nem megfelelően szervezte meg a napi beosztásokat, és rendkívüli munkaidőt rendel el a bent lévő munkavállalók számára. Ezt nem tudja megtenni a kisgyermekes munkavállalóval a gyermek 3 éves koráig, egyedülálló szülő esetében pedig a gyermek 3 és 4 éves kora között ez csak a munkavállaló hozzájárulásával történhet meg.

A fenti munkaidő-kedvezmények sok kisgyermekes munkavállalót védenek, azonban nem oldják meg a napi munkaidő vállalásának a kérdését. 2020-tól pozitív változás történt ezen a téren.

Eddig ugyanis a munkáltató arra volt kötelezve, hogy a fizetés nélküli szabadság megszüntetése esetén, a gyermek 3 éves koráig (három vagy többgyermekes szülő esetében a gyermek 5 éves koráig) köteles volt részmunkaidőt biztosítani a munkavállaló számára, a teljes munkaidő felét biztosítva. 2020. január 1-jétől a következő jogszabály lépett érvénybe:

A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani [Mt. 61. § (3)].

Miért van ennek nagy jelentősége? Eddig a gyermek 3 éves koráig kérhette a részmunkaidőt a munkavállaló, amely időszak megegyezett a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság maximális időszakával. Sokan igénybe vették/veszik a maximális 3 évet, ekkor mennek vissza dolgozni, a gyermek ekkor kezdi az óvodát. A szülőnek azonban nem volt már meg az a lehetősége, hogy részmunkaidőt kérhessen jogszabály szerint.

Pontosítva, a munkáltató bármilyen mértékű részmunkaidőt engedélyezhetett és engedélyezhet most is, azonban csak a gyermek 3 éves koráig volt erre kötelezve. Ez bővült most a gyermek 4 éves koráig, amely megkönnyítheti a munkavállaló munkába való visszatérését.

A kötelező részmunkaidő mértéke nem változott. Sokan preferálnák a napi 8 órás munkaidő helyetti 6 órát, amelynek engedélyezésére minden lehetősége megvan a munkáltatónak, azonban nem kötelezhető rá. A jogszabály úgy fogalmaz, a teljes napi munkaidő felére kell a részmunkaidőt meghatározni, ami napi 4 órás munkaidőt jelent.

Felmerül kérdésként, hogy biztosítani kell-e a kisgyermekes szülőnek a 4 órás részmunkaidőt, ha nem a régi munkahelyére megy vissza a munkavállaló, hanem egy új helyen kezd dolgozni.

A válasz, hogy nem, mivel a jogszabály is úgy szól, hogy a munkáltatónak kötelessége módosítani a munkavállaló munkaszerződését a teljes napi munkaidő felére a feltételek megléte esetén. Módosítás pedig csak abban az esetben lehetséges, ha már van munkaszerződése a munkavállalónak az adott vállalatnál.

agrotrend.hu / Kovács Melinda

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés