Hírek
Megjelent az agro-ökológiai program részleteit bemutató kiadvány – heti hírösszefoglaló
Minden termelőnek javasolt a mezőgazdasági biztosítások igénybevétele, „Mi lesz Veled, magyar alma…?” – Gonda István emlékkonferencia lesz, a fiatal gazdák területalapú támogatásának változásairól adott ki tájékoztatót az Agrárminisztérium, a klímaváltozás és az intenzív földhasználat áll az M1-esen történt tragédia hátterében, de van rá megoldás, Zsigó György növényorvos tanácsai, Az Agrotrend Csoport rendezvényei 2023-ban. Heti hírösszefoglaló.
Lejár a kútamnesztia, egymillió forint is lehet a bírság – Az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezésére december 31-ig van lehetőség.
AM: Megjelent az agro-ökológiai program részleteit bemutató kiadvány – A NAK és az AM letölthető kiadvánnyal segíti a gazdák tájékoztatását, a szakmai kiadvány elérhető az AM honlapján.
Meghosszabbították egy géntechnológiával módosított olajrepce forgalomba hozatali engedélyét – Megjelent a Bizottság (EU) 2023/416 végrehajtási határozata a géntechnológiával módosított MON 94100 (MON-941ØØ-2) olajrepcét tartalmazó, abból álló vagy abból előállított termékek forgalomba hozatalának az 1829/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti engedélyezéséről.
Debreceni Egyetem: Együttműködéssel az ipari zöldség ágazatért – A DE és a FruitVeB konferenciáján a szakemberek az ágazat összefogását sürgették a feldolgozóipar és a termelők helyzetének javítása érdekében.
Minden termelőnek javasolt a mezőgazdasági biztosítások igénybevétele – A mezőgazdaságot sújtó, szélsőségesebbé vált időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az idei esztendőben is az egységes kérelem keretében igényelhetnek a gazdálkodók támogatást. Az Agrárminisztérium javasolja, hogy a gazdálkodók vegyék igénybe a támogatási lehetőséggel összekötött mezőgazdasági biztosítást.
„Mi lesz Veled, magyar alma…?” – Gonda István emlékkonferencia – Az almaágazat életében voltak sorsfordító időszakok. Ilyen volt a 2000-2004 közötti időszak az EU-csatlakozást megelőzően, de hasonló sorsfordító válaszút elé értünk napjainkban is. A klimatikus, valamint a gazdasági és piaci környezet változásai negatív termelői hangulatot és fejlesztési kedvet teremtettek Magyarországon és Európában egyaránt.
A zöldhulladék-égetés veszélyére figyelmeztet a katasztrófavédelem – A zöldhulladék-égetés veszélyére figyelmeztet a katasztrófavédelem azt követően, hogy márciusban országszerte már 543 szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden az MTI-t.
Fiatal gazdák területalapú többlettámogatása az új Közös Agrárpolitikában – A fiatal gazdák területalapú támogatásának változásairól adott ki tájékoztatót az Agrárminisztérium.
A klímaváltozás és az intenzív földhasználat áll az M1-esen történt tragédia hátterében, de van rá megoldás – Az utóbbi idők legnagyobb tömegbalesetét porvihar okozta Magyarországon. A porviharok kialakulása részben a klímaváltozásra részben pedig a nem körültekintő területhasználatra vezethető vissza. Az SZTE Földrajz és Földtudományi Intézet geográfusai több oldalról vizsgálták meg az eseményt és azt is tudják, hogy lehet elkerülni, hogy a jövőben hasonlóak történjenek.
A siker kovásza az agráriumban az ágazati szereplők közötti összefogás – Betartjuk a magyar nemzet gerincét adó vidéknek tett ígéreteinket, és soha nem látott fejlesztéseket indítunk be. Az ágazat minden szereplője tudja, „most vagy soha”, mondta Nagy István agrárminiszter az 1848. március 15-e alkalmából rendezett ünnepségen a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Egyre kevesebb fejes salátát termesztenek – A KSH adatai szerint Magyarországon a fejes saláta termőterülete, ezzel együtt a betakarított termés mennyisége csökkenő tendenciát mutatott az előző években: 2021-ben 237 hektáron 8,45 ezer tonna salátát termeltek.
Ökológiai fordulat a díszkertészetben – Fontos szerepük van a díszkertészeknek és tájépítészeknek a fenntartható környezet megteremtésében. Az ágazat most azon dolgozik, hogy az úgynevezett ökológiai fordulathoz szükséges fejlesztéseket kiszámíthatóan és tervezetten végre lehessen hajtani. A szükséges forrásokat az új közös agrárpolitika pályázatai biztosíthatják az ágazatnak.
Rendezvényeink 2023 – Az Agrotrend Csoport rendezvényei 2023-ban.
Számos eszköz segíti az új agrárgeneráció érvényesülését – Az agrárium stratégiai jelentőségű ágazat, a generációváltás pedig kulcsfontosságú az elöregedő mezőgazdaságban, azt a kormányzat is számos eszközzel támogatja – hangzott el a március 16-i Ifjú Gazda Kongresszuson. A rendezvényen bejelentették azt is, hogy a földadó eltörléséért eddig már mintegy 120 ezer aláírás gyűlt össze.
Elindult a Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégia társadalmi vitája – A szakmai anyag 2030-ig fogalmazza meg az aktív turizmus fejlesztési irányait, amelyben a helyi termékek és helyi szolgáltatások igénybevétele is szerepet kap.
Mikor érdemes csávázott vetőmagot vásárolni? – Zsigó György növényorvos tanácsai. A csávázás egy igen modern környezetkímélő eljárás. Azért csávázunk, hogy a fiatal csíranövény védve legyen ebben a nagyon kényes fejlődési stádiumában, amikor a nedves, néha még hűvös földben kell megvédenie saját magát a gombáktól, baktériumoktól, esetleg az állati kártevőktől, vagyis a rovaroktól, férgektől. Ezért is hasznos eljárás.
Az élelmiszerlánc-biztonság mindenki érdeke – Az emberek több mint 70%-a megbízik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkájában, melynek színvonalát stabilnak tartják. A megszolgált bizalmat támasztja alá a 11 éve megalakult szervezet 2022-es rövid eredményösszefoglalója is.
Az új támogatási rendszer tartja lázban az agráriumot – Néhány hetük maradt a gazdálkodóknak arra, hogy felkészüljenek az új támogatási rendszerre. Az agrárminiszter szerint mindenki azon dolgozik, hogy az egységes kérelmek benyújtása a jelentős változások ellenére zavartalanul megtörténjen, a gazdálkodók élni tudjanak a történelmi lehetőséggel, amit az új KAP-stratégia kínál számukra. Nagy István a lapunknak adott interjúban rámutatott: a kormány mindent megtett annak érdekében, hogy a gazdák a lehető legkevésbé érezzék meg a háború hatásait és a múlt évi aszály következményeit. A tárcavezető emellett elárulta az élelmiszerárstop kivezetésének lehetséges időpontját is.
Hétfőn startol a vízivást népszerűsítő Happy-hét a közoktatásban – Értékes nyereményekkel indítja újra útjára a vízivást népszerűsítői kampányát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a víz világnapjához (március 22.) kapcsolódóan.
Kerekasztalbeszélgetés az erdészeti gépfejlesztésről a NAK és az OEE szervezésében – Az Agrárkamara és az Országos Erdészeti Egyesület Gépesítési Szakosztálya a hazai erdészeti gépfejlesztésről és gépgyártásról szóló szakmai beszélgetésre invitálta a témában érintett ágazati szervezeteket. Az ágazatirányítás, az oktatás, a kutatásfejlesztés, valamint a gyakorlati erdőgazdálkodás szakértői mellett a gépfejlesztésben és kereskedelemben is jártas szakemberek egyrészt értékelték az erdészeti gépesítés helyzetét, másrészt előremutató javaslatokat, teendőket fogalmaztak meg.
2023. évi 3. felhívás kertbarátoknak – A felhívás tartalma: a virágfertőző moníliáról a kajszivirágzás apropójából, a meggy virágzásakor leselkedő veszélyek, védekezés megelőzéssel a házikertekben is, könyvajánló.
"Kiskunsági préselt malacarc" – Ez Magyarország étele 2023-ban – A fülöpszállási Kígyósi Csárda Székekpuszta Ifjai nevű csapata nyert a Magyarország étele 2023 szakácsverseny döntőjében.
Dinamikus vízkészlet-gazdálkodás – A vízkészleteinkkel történő gazdálkodás digitális alapokra helyezése – A hazánkban tapasztalható éghajlatváltozás következtében az időjárási szélsőségek előfordulási gyakorisága növekszik. Az időjárási elemek ezen irányú változása magával hordozza a szélsőséges vízháztartási helyzetek – víztöbblet és vízhiány – egyre gyakoribb előfordulását. Az akár egyazon évben előforduló víztöbblettel (ár- és belvíz) és vízhiánnyal (aszály) jellemezhető időszakokra való felkészülés egyik lehetséges módja a kisvízgyűjtő szintű, modellezésen alapuló vízkészlet-gazdálkodás.
Megsebzett táj – Egy úszóláp elpusztítása és újjáélesztése címmel új időszaki kiállítás nyílt a Duna Múzeumban – 2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Kérésre sülhet el vadászpuska a Balatonnál – Rendőrségi engedéllyel belterületen is ki lehet lőni vaddisznót Balatonmáriafürdőn. Erről Fekete István, a dél-balatoni vadgazdálkodási tájegység fővadásza tájékoztatott.
agrotrend.hu