Hírek

Luxemburgi siker: megvédték a termelők pénzét a V4 országok

Sikerült megtalálni az egyensúlyt a zöldtörekvések előmozdítása és a versenyképesség növelése között az Európai Unió agrárminiszterei által ezen a héten elfogadott, a közös agrárpolitika jövőjére vonatkozó javaslatában – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Nagy István. Az agrárminiszter lapunknak a gazdák mindennapjaira vonatkozó legfontosabb újdonságok mellett a tárgyalások részleteiről is beszélt, kiemelve: magyar siker, hogy a kisgazdaságoknak nem kell újabb, nagy terhet jelentő vállalásokat tenniük. Emellett az állattartók és a kertészeti ágazat termelői 2023-tól is megkapják a tevékenységük mellé járó támogatásokat.

Közel két és fél éves tárgyalássorozat végére tettek pontot az uniós agrárminiszterek október 21-én hajnalban Luxemburgban, amikor elfogadták a termelők jövőjét meghatározó új közös agrárpolitikára (KAP) vonatkozó tanácsi álláspontot – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Nagy István.

Az agrárminiszter emlékeztetett: a tárgyalások ezzel korántsem értek véget, csak egy fontos szakaszuk zárult le.

A héten a társ jogalkotó Európai Parlament is elfogadta az álláspontját a KAP-ról, amely sok helyen eltér a tagállamok minisztereiből álló tanács által elfogadott szövegtől.

Fotó: Magyar Nemzet

Az Európai Tanácsnak, az Európai Parlamentnek és az Európai Bizottságnak a következő hónapok munkája során kell megállapodnia az úgynevezett háromoldalú egyeztetéseken a végleges szabályozásról.

A termelők is küzdenek a klímaváltozás ellen

A tárcavezető emlékeztetett: a maratoni, két és fél napig tartó tanácsi tárgyalások központi kérdése az volt, hogy miként és milyen intézkedésekkel tud minél jobban hozzájárulni az új KAP a klímaváltozás elleni küzdelemhez úgy, hogy közben az ágazat versenyképessége ne sérüljön. A zöldambíció szintjének növelésében általában egyetértettek a tagállamok, azonban a megvalósítás módjában, valamint a kötelezően erre fordítandó források nagyságának kérdésében parázs vita alakult ki a miniszterek között – részletezte luxemburgi tapasztalatait Nagy István.

– A klímaváltozás elleni küzdelemhez már eddig is hozzájárult a KAP, elég csak az első pilléres zöldítésre vagy a második pilléres agrár-környezetgazdálkodási, ökológiai, erdészeti vagy a Natura 2000 területeket támogató kifizetésekre gondolni. Ezek a következő időszakban is megmaradnak – mutatott rá a miniszter. A zöldambíciókat elsősorban az első pillérben új elemként megjelenő agroökológiai kifizetések növelik 2023-tól. A most született megállapodás szerint erre az új támogatási formára a közvetlen kifizetésekre rendelkezésre álló források legalább húsz százalékát kell majd fordítaniuk a tagállamoknak.

A gazdák számára önkéntes alapon bevezetendő agro-ökológiai kifizetésekhez nagyobb vállalásokat kell tenniük a gazdálkodóknak a területalapú alaptámogatások kifizetéséhez előírt zöldfeltételeknél.

Sikerült megmenteni a fontos támogatásokat

Nagy István a visegrádi államok sikereként értékelte, hogy a nehéz helyzetben lévő, úgynevezett érzékeny ágazatoknak továbbra is megmaradnak a termeléshez kötött támogatások.

A V4-ek és a többi kelet-közép-európai tagállam hatékony fellépésének köszönhetően nagy küzdelem árán sikerült elérni, hogy továbbra is a jelenlegi szinten – az első pillérben lévő források 15 százalékának erejéig – maradjanak meg ezek a támogatások. Ezek nagy segítséget jelentenek a húsmarha- és a tejhasznútehén-tartóknak vagy akár a fehérjenövény- és a zöldség-gyümölcs termesztésben érdekelt gazdáknak. Szintén hatalmas eredményként értékelte a miniszter az átmeneti nemzeti támogatások megtartását. Ennek elérése kifejezetten nehéz feladatnak ígérkezett, mivel az Európai Bizottság javaslatában ezeknek a támogatási formáknak az azonnali megszüntetését javasolta.

A tárgyalások során magyar javaslatra sikerült elérni, hogy a húsmarha-, az anyatehén-, az anyajuh, a tej- vagy éppen a dohányágazatban tevékenykedő gazdák számára alapvető támogatások továbbra is rendelkezésre álljanak – hangsúlyozta Nagy István.

Rossz meglepetés a tárgyalások véghajrájában

– A tárgyalásokat jelentősen meghosszabbította, hogy az utolsó pillanatban az asztalra került egy olyan javaslat, amely a legkisebb gazdálkodóknak is előírta volna, hogy megfeleljenek a terménydiverzifikációra és a vetésváltásra, valamint a nem termelő tájképi elemekre vonatkozó követelményeknek – mondta kérdésünkre a végül elvetett, az utolsó tárgyalási napon napirendre került javaslatról a tárcavezető.

Fotó: Magyar Nemzet

Emlékeztetett: ez nagy terhet jelentett volna a kisgazdaságoknak, mivel a jelenleg hatályos támogatási rendszerben ezek alól mentesülnek. A miniszter úgy látja, a mentesség teljes mértékben jogos, hiszen egy bizonyos üzemméret alatt nincs értelme számonkérni az említett feltételeket.

– Ezt a kisgazdaságok számára elfogadhatatlan javaslatot a tárgyalások hajrájában magyar kezdeményezésre, tizennégy tagállam támogatásával sikerült megváltoztatni, így tízhektáros birtokméret alatt továbbra is megmarad a kivételezettség. Ha ez nem sikerült volna, az több ezer kisgazdaság ellehetetlenüléséhez vezetett volna – nyomatékosította Nagy István.

Egyensúlyban a versenyképesség és a zöldintézkedések

A miniszter úgy összegezte a tanácsi javaslatot, hogy a most elfogadott megállapodás teljesíti a Magyarország által előzetesen megfogalmazott alapvető elvárásokat, hiszen a területalapú kifizetések továbbra is garantálják a gazdák jövedelembiztonságát, míg a vidékfejlesztési forrásokból megvalósítható beruházások elősegítik az ágazat fejlődését, versenyképességének javítását.

Az Agrárminisztérium egyetért azzal a megközelítéssel, hogy az európai mezőgazdaságnak, így a KAP-nak is hozzá kell járulnia a klímaváltozás elleni küzdelemhez, azonban meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a zöldintézkedések és az ágazat versenyképessége között. A most elért megállapodás megfelel ezen szempontoknak.

Átmeneti esztendők jönnek

Nagy István hozzátette: fontos, hogy az új szabályozás 2023. január 1-jével lép hatályba, mivel egy korábbi döntés szerint az új hétéves uniós költségvetési ciklus első két éve – 2021 és 2022 – átmeneti év lesz. Ez azt jelenti, hogy az uniós agrártámogatások még a jelenlegi szabályok szerint, de már az új költségvetés terhére lesznek kifizethetők.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés