Hírek
Kemény tárgyalásokra számít az agrárminiszter – heti hírösszefoglaló
Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára, Brüsszel kettős mércével mér és hátrányos helyzetbe hozza a magyar gazdákat, hárommillió hektár szántóföld sorsa a tét, Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait, megkezdődött a 2022. évi AKG és ökológiai gazdálkodás támogatás kifizetése, több mint 22 ezer gazdálkodó kap történelmi összegű támogatást az aszálykárok után – heti hírösszefoglaló.
Rémisztő aszályt jósolnak 2023-ra – A klímaváltozás feje tetejére állította az időjárást, amely egyre nagyobb hatással van a nemzetközi gazdaságra és az emberek életére.
Lakott területeken is vadásszák a vaddisznókat a Balatonon – Rendőrségi engedéllyel belterületen is ki lehet lőni vaddisznót Balatonmáriafürdőn.
Új vezetéken kaphat földgázt Európa – Az év végére születhet döntés az Európát a Földközi-tenger keleti térségében található gázmezőkkel összekötő vezetékről.
Import esetén erre kell figyelni a marhaútlevelek ügyintézésénél – A hiányosan kitöltött vagy nehezen olvasható marhaútlevelek megnövekedett ügyintézési időt vonnak maguk után szarvasmarha import esetén. A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy fokozottan ellenőrizzék a dokumentumokat leadás előtt.
Kemény tárgyalásokra számít az agrárminiszter – Nehéz tárgyalások kezdődtek meg Brüsszelben, a mezőgazdasági és halászati tanács mai ülésén az Ukrajnából beáramló olcsó gabona okozta problémák kerülnek terítékre. A hazai agrárminiszter jelezte: bízik abban, hogy az agrárbiztos megnyitja a mezőgazdasági tartalékot és rendkívüli támogatást biztosít minden határ menti tagállam termelőinek.
Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára – Rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Szántóföldi Növénytermesztési és Beszállítóipari Osztálya a kelet-közép-európai, így a magyar piacokat is elárasztó ukrán gabona által okozott problémák megvitatására. Az eseményen döntöttek egy munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata megvizsgálni, milyen lépések segíthetik a kialakult helyzet kezelését.
Brüsszel kettős mércével mér és hátrányos helyzetbe hozza a magyar gazdákat – Brüsszel ismét kettős mércével mér, diszkriminációs politikát folytat és szándékosan hátrányos helyzetbe hozza magyar gazdálkodókat – jelentette ki Nagy István agrárminiszter hétfőn Brüsszelben a MTI-nek.
Hárommillió hektár szántóföld sorsa a tét – Hamarosan meg kell kezdődnie a tavaszi szántóföldi munkáknak, azonban nemcsak egy fontos szabályozásra várnak a gazdálkodók, hanem egyre jobban szűkül a pénzügyi mozgásterük is. Az olcsó ukrán gabona miatt nem tudják értékesíteni meglévő készleteiket a termelők, akik jelenleg nagy dilemmában vannak.
Ezt kell tenni a jó meggytermésért – Virágzik a kajszi! Sürgősen írnom kell a virágfertőző moníliáról, ami a meggynél de a kajsziban is komoly károkat okozhat. Most is a meteorológiai előrejelzéssel kezdem, mert az időjárás meghatározhatja a fertőzés nagyságát.
Egészséges erdők az egészséges emberekért – Az erdőkkel egy egészségesebb és jobb világot teremthetünk saját magunk és az utánunk következő generációk számára – emelte ki köszöntő beszédében Zambó Péter erdőkért felelős államtitkár az Agrárminisztérium Magyar Tudományos Akadémián tartott konferenciáján, melyet az Erdők Világnapja alkalmából rendeztek.
Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait – A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban – közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több, mint négyszeresére emelte.
A magyar hatóság ezentúl a célországba továbbítja fizikai ellenőrzésre a növényi termék szállítmányokat – A harmadik országból származó, élelmiszernek szánt növényi termékek esetében ezentúl a magyar hatóság a fizikai ellenőrzéseket nem végzi el Magyarországon, hanem a szállítmányokat továbbítja a célországba. Emiatt az Európai Unióba történő behozatal során a vállalkozóknak kötelező megadniuk az ellenőrző pontot is. Az adatszolgáltatás elmaradása az ügyintézési idő számottevő növekedésével járhat.
Fiatalok a természetvédelemben – idén is várják az Ifjú Kócsagőröket a nemzeti parkok – Az Ifjú Kócsagőr Program évről-évre egyre népszerűbb a természet iránt elkötelezett diákok körében. 2023-ban immár 10. alkalommal hirdetjük meg számukra a programot, hogy a természetvédelmi őrök munkáján keresztül ismerhessék meg a hazánkban is egyre sürgetőbb választ igénylő természetvédelmi kihívásokat és lehetőségeket.
Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE – Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése céljából nyert számottevő, 1,2 mrd Ft pályázati forrást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti Laboratórium programjában. A 2022-2.1.1-NL-2022-00006 azonosító számú projekt részeként többek között mobil vizsgálólaboratóriumokat fejlesztenek, továbbá létrejön egy országos talajtani adatbázis, mely hazai talajspektrális könyvtárral is kiegészül. A fejlesztések egyaránt segítségére lesznek a gazdálkodóknak, a laboratóriumoknak és a közigazgatási szereplőknek.
Fejlesztési célok, új technológiák bevezetése – tisztaterek szerepe az élelmiszeriparban – A tisztatér egy olyan környezet, amelyben a szennyezőanyagok (por, mikrobák, vírusok stb.) igen alacsony, ellenőrzött mértékben fordulnak elő.
A tiszta víz nemzeti kincs – Hazánk folyói, tavai, felszín alatti vízkészletei állapotának megőrzése, a velük kapcsolatban élő ökoszisztémák megóvása alapvető nemzeti érdekünk, hiszen a következő generáció számára is biztosítanunk kell a tiszta és egészséges vízkészletet – hangsúlyozta szerdai közleményében Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a víz világnapja alkalmából.
Megkezdődött a 2022. évi AKG és ökológiai gazdálkodás támogatás kifizetése – Megindultak a 2022. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások kifizetései, így a tavaszi munkák idején a tervek szerint mintegy 130 milliárd forint értékben jutnak forráshoz a programokban részt vevő gazdálkodók. A magyar kormány és az agrártárca továbbra is a magyar gazdák mellett áll – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.
Fenntartható talajművelést segítő rendszert dolgoz ki a szegedi Karotin Kft. – A fenntartható talajművelést segítő diagnosztikai eljárást és mesterséges intelligenciát is használó döntéstámogató rendszert dolgoz ki európai uniós forrás igénybevételével a szegedi Karotin Kft.
Ismét sikeresen szerepelt Magyarország a nemzetközi szőlészeti és borászati szervezet legnagyobb németországi versenyén – Csaknem száz magyar bor szerzett érmet a nemzetközi szőlészeti és borászati szervezet (OIV) védnöksége alatt rendezett legnagyobb németországi versenyen, a Berliner Wein Trophy (BWT) nevű mustrán, amelynek eredményeit szerdán hirdették ki a német fővárosban.
A vízgazdálkodást kiemelt stratégiai kérdésként kell kezelni – Magyarországon a vízgazdálkodást a jövő kiemelt stratégiai fontosságú kérdéseként kell kezelni – fogalmazott a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára szerdán a Budapesten, a víz világnapja alkalmából tartott ünnepségen.
A folyamatos fejlődés jelentheti a magyar alma számára a jövőt – Azt tapasztaljuk, hogy nemcsak mi akarunk fejleszteni, hanem a termelők részéről is hatalmas az igény és az akarat: mindenki megértette, hogy most kell megvalósítani a versenyképességet javító beruházásokat – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Mi lesz veled magyar alma…? – Gonda István emlékkonferencián Debrecenben.
Több mint 22 ezer gazdálkodó kap történelmi összegű támogatást az aszálykárok után – A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban – közölte Nagy István.
Tiltakoznak a zöldség-gyümölcs ágazat szereplői az EU csomagolásról és csomagolási hulladékról szóló rendelettervezete ellen – Több, az európai zöldség-gyümölcs termékpálya szereplőit tömörítő uniós szintű szervezet szólalt fel a jelenleg elfogadás alatt álló rendelettervezet ellen, amely fő célja az EU-ban keletkezett csomagolási hulladékmennyiség drasztikus csökkentése, illetve a felhasznált csomagolóanyagok nagymértékű újrahasznosítása.
Videósorozattal is segíti a NAK a gazdákat az új Közös Agrárpolitika megismerésében – Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az új Közös Agrárpolitikáról (KAP). A néhány perces rövidfilmekben a gazdák és az érdeklődők megismerhetik a KAP történetét, finanszírozását, a közvetlen támogatások rendszerét a zöld felépítménnyel, közte az agro-ökológiai programmal, de tájékozódhatnak a fiatal gazdák támogatásáról, a termeléshez kötött támogatásokról, illetve a minden eddiginél nagyobb vidékfejlesztési forrás részleteiről is.
Életbe lépett a rovarfehérjékkel kapcsolatos új szabályozás – Szigorúbb szabályozás lépett életbe, a rovarfehérjét tartalmazó élelmiszereken fel kell tüntetni a „Figyelem! Az élelmiszer rovarfehérjét tartalmaz!” kifejezést, és azokat a többi terméktől elkülönítetten kell kihelyezni, jelentette be Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán.
Alkotó emberek nélkül nincs versenyképes jövő – A hazai innovátorok kivételes teljesítményének elismerésén túl fontos tudatosítani a társadalomban, hogy alkotó emberek nélkül nincs haladás, versenyképes gazdaság, versenyképes társadalom, vagyis nincs versenyképes jövő – fogalmazott az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a 31. Magyar Innovációs Nagydíj átadó ünnepségén a Parlamentben.
Jók vagyunk tormában – A magyar torma keresett külföldön, a termesztés alapvetően egy körzetre koncentrálódik. A kitűnő minőségű tormából a húsvéti ünnepi asztalra is bátran válasszuk a hazait – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Veszélyben a gyümölcsösök – Nagyobb területen is veszélybe kerülhetnek a virágzó gyümölcsösök a mostani hidegbetörés miatt.
őshonos állattartó telepeket újít fel a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság – Közel 500 millió forint európai uniós támogatást költ a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság őshonos állattartó telepek felújítására, továbbá eszköz- és gépbeszerzésére – közölte a szervezet.
Húsvét zöldítő pályázatot indít a Nébih Maradék nélkül – Idén húsvétkor is meghirdeti Húsvét zöldítő című pályázatát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. A több kategóriából álló pályázat célja, hogy az ünnepi időszak közeledtével felhívja a figyelmet az élelmiszerpazarlás csökkentésének fontosságára, valamint a felelős állattartásra. A nevezéseket április 5-ig várják.
Nemzetközi vonatokat is érint a hétfői németországi sztrájk – Németországban hétfőn közlekedési sztrájk okoz jelentős vasúti fennakadásokat is, ez a Németország felé induló és az onnan érkező nemzetközi vonatokat is érinti – közölte a Mávinform az MTI-vel.
Beszámoló a "Mi lesz Veled, magyar alma" – Gonda István emlékkonferenciáról – A Debreceni Egyetemen március 23-án nagy érdeklődés mellett került sor a magyar almaágazat helyzetét áttekintő konferenciára – írja a FruitVeB.
agrotrend.hu