Hírek
Kedvezményt ad a gázfogyasztásnál az MVM – megfejtve a fogyasztási jelleggörbe titka
Pár napja módosítható a fogyasztási jelleggörbe az MVM internetes felületein. Ez segítség lehet azoknak, akik a rezsiemelés bejelentése után kezdtek el erőteljesen spórolni a gázzal.
Tömegek nem értették az elmúlt három hónapban, hogy miért annyi a gázszámlájuk, amennyi. A diktálós háztartások feje felett fenyegető árnyként lebegett a "fogyasztási jelleggörbe" réme. Az MVM most lépett, és bárki módosíthatja ezt, ami a gyakorlatban azt jelent, hogy a fogyasztó becsülheti meg, az adott hónapban hány köbméter gázt fogyaszt majd el. – írja az Infostart.
Fotó: Pixabay
Ez különösen a nagyobb családi házaknál lehet érdekes, amelyeknél a téli három hónapban 400-800 köbmétert is megeszik a gázkazán havonta, feltéve, hogy azzal fűtenek. Mindjárt mutatjuk, hogy ez miért érdekes a rezsicsökkentés módosítása után, de előbb nézzünk egy gyakorlati példát.
"A muzsdéj remek, a csirkehús omlós, a kolbászkákat imádtam, a házi paradicsomból készült saláta egészséges, a házatok még mindig impozáns, de azt kell, hogy mondjam, hogy augusztus 1-je után egy energetikai katasztrófa" – ez hangzott el egy baráti eszegetés és kellemes vörösbor kortyolgatása közben egy mérnökember szájából.
Az persze már önmagában is figyelemre méltó, hogy a baráti csevejnek a hőveszteség a témája Budapest egyik kertvárosi házának udvarán. Nem véletlenül, mert előtte “energiabejárást” tartott a meghívott vendég, lévén szakember a kérdésben.
A beszélgetésnek a következménye aztán az lett, hogy az idősebb, de még aktív korban lévő házaspár profi gázszerelőt hívott, aki három és fél óra munkával lényegében felújította a 14 éve még ultramodernnek számító, de manapság már hagyományosnak tartott gázkazánt. A végén 20 százalékos javulást mérve.
Mindez azért volt fontos, mert egy 200 négyzetméter körüli, 15 éven belül épített, de a mai energetikai szabvány szerint már nem A kategóriás háznál minden számít, ha a spórolásról van szó. Természetesen az elmúlt három hónapban lejjebb vették a fűtést, ahogy a szakemberek javasolták, kevesebb ideig fürdenek és beszerezték a vastag, korábban viccesnek tartott csizmazoknikat is.
Ennek ellenére, vagy éppen ezért, nehezen igazodtak ki az első gázszámlákon. Volt amelyik annyi lett, amennyire számítottak, de a szeptemberi már ugrott egyet, pedig sokat takarékoskodtak a tavalyi fogyasztáshoz képest. Így kissé félve várták az októberi számlát, de az nem kis meglepetést okozott. Mínuszos lett (nem kellett fizetni, sőt…), azaz bár diktáltak köbmétereket, a tavalyi kb. 60 százalékát (hála a meleg októbernek és a takarékosságnak), de erre nem számítottak.
Mindennek az oka valószínűleg a bűvös fogyasztói jelleggörbéből adódik.
A jelleggörbe alapból a diktálós fogyasztóknál úgy néz ki, hogy a nyári három hónapban 16 köbméter gáz "jár" rezsicsökkentett áron. A leghidegebb januárban pedig 329. Ez azt a célt szolgálja, hogy télen, egy éves szinten 3000 köbmétert gázt fogyasztó család ne kapjon 400 ezer forintos számlát.
Az MVM honlapján a Beállítások/számlabeállítások menüpontot választva (jobbra tessék nézni a felületen, felülről a 7. a menüben, majd jöhet a számlabeállításokra kattintás) egy új funkció jelent meg a felületen. Ha ide eljutottunk, akkor megtehető az, hogy a tavaszi és az őszi időszakban alacsonyabbra vesszük a kedvezményes mennyiséget. Mint családunk esetében az októbert.
Így a 144-es havi előre beállított limitet levisszük 50 egységgel annak érdekében, hogy mondjuk a decemberi 306-osat megemeljük 50-nel. Így minden hónapban benne tudnak maradni a rezsicsökkentett árban, vagy legalábbis megúszhatják 150-200 ezer forintos számlával a 400-450 ezres helyett.
Ez persze nem mentesít az alól, hogy spórolni kell és bízni a jó időben is. A szakemberek szerint mindenesetre decemberig enyhébb őszünk lesz, de utána jöhetnek komolyabb hidegbetörések. Az persze már egy másik kérdés, hogy mindez elegendő lesz-e "példabeli családunknak" arra, hogy megközelítsék a kormány által meghatározott rezsicsökkentett mennyiséget, azaz éves szinten a 1729 köbméteres fogyasztást.
agrotrend.hu / Infostart