Hírek

Január 15-én írja alá az USA Kínával a részleges kereskedelmi megállapodást

Január 15-én írják alá a részleges kereskedelmi megállapodást Kínával a Fehér Házban – jelentette be Donald Trump amerikai elnök.

Az elnök "nagyon széleskörű és átfogó" részleges megállapodás aláírásáról írt, megemlítve, hogy a ceremónián magas rangú kínai tisztségviselők lesznek jelen.


Fotó: shutterstock

Egyben bejelentette azt is, hogy egy későbbi időpontban Kínába utazik, ahol a megállapodás "következő szakaszáról" kezdi meg a tárgyalásokat. Várható kínai látogatásának időpontjáról Trump nem tett említést.

Az amerikai sajtó hétfőn a Hongkongban megjelenő South China Morning Post című lapra hivatkozva jelentette, hogy az aláírási ünnepségen a kínai delegációt Liu He miniszterelnök-helyettes, Peking főtárgyalója vezeti majd.

Donald Trump először október elején jelentette ki újságíróknak, hogy

Washington és Peking megállapodott a részleges kereskedelmi egyezmény "alapvető elveiben", amelyek az amerikai agrártermékek kínai exportjára és a szellemi tulajdon védelmének egyes kérdéseire vonatkoztak.

Az elnök akkor azt jelezte, hogy heteken belül aláírják a megállapodást, erre azonban nem került sor.

December elején Washington és Peking bejelentette, hogy megegyezés született a vámok csökkentéséről és az amerikai mezőgazdasági árucikkek Kínába irányuló exportjának növeléséről.

Elemzők szerint e bejelentés jelezte, hogy hamarosan sor kerülhet a részleges kereskedelmi egyezmény aláírására.

A megállapodás részeként az Egyesült Államok lemondott azon tervéről, hogy 156 milliárd dollár értékben további vámokat vessen ki kínai termékekre – köztük okostelefonokra, játékokra és elektronikai cikkekre -, egyúttal mintegy felére csökkenti a szeptember 15-én 120 milliárd dollár értékben kivetett vámokat. Amerikai sajtóértesülések szerint viszont érvényben maradnak a mintegy 250 milliárd dollár értékű kínai gépekre, bútorokra és faárukra, valamint elektronikai termékekre kivetett, 25 százalékos pótvám.

A kereskedelmi megállapodások megkötése Donald Trump egyik fontos választási ígérete volt a 2016-os elnökválasztási kampányban. Felmondta a Kanadával és Mexikóval érvényben lévő, és szerinte az Egyesült Államokra nézve hátrányos  Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA), és az idén decemberben aláírták a három ország új kereskedelmi egyezményét, amelyet az amerikai képviselőház kétpárti támogatással meg is szavazott.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés