Hírek
Íme a világ, benne a magyarok várakozásai 2021-re
Az Ipsos hetedik alkalommal végezte el év végi, Global Predictions nevű nemzetközi kutatását. A 31 ország bevonásával zajlott adatfelvétel a világ lakosságának jövő évi várakozásait vizsgálta. A magyarok saját életükre vonatkoztatva jobb évet várnak 2021-től, mint az idei volt, ugyanakkor nem hisznek a járvány utáni jobb világ eljövetelében.
Az idei kutatási eredményekre kétségtelenül nagy hatással volt a társadalmon végigsöpört világjárvány – olvasható az Ipsos összefoglalójában. Globális és hazai szinten is egyetértés van abban, hogy 2020 egy nehéz év volt. 10 lakosból átlagosan 9 érezte úgy, hogy országa, 4 lakosból 3 pedig, hogy önmaga és családja szempontjából is rossz évet zártunk.
Mennyire ért egyet az alábbi állításokkal? (magyar felnőtt lakosság bázisán)
Hasonlóan magas, és egyben világátlagot meghaladó volt azon magyar felnőttkorúak aránya, akik 2021-től egy jobb évet várnak (84 százalék szemben a 77 százalékos globális szinttel). A világgazdaságra vonatkozó várakozások hagyományosan pesszimistább képet mutatnak: míg a magyarok 45 százaléka szerint várható erősödés a jövő évtől, addig a világátlag 54 százalék volt idén decemberben.
Mennyire ért egyet az alábbi állításokkal? (felnőtt lakosság bázisán)
Az optimistább nemzetek közé jellemzően az ázsiai lakosok tartoznak, míg a másik végletet az európai országok képviselik, melyek közül Magyarország bizonyult leginkább bizakodónak a fenti szerény várakozással is.
Mennyire ért egyet az alábbi állítással: A világ gazdasága erősebb lesz 2021-ben, mint 2020-ban volt? (felnőtt lakosság bázisán)
A koronavírus második európai hulláma idején világszerte összesen 15 700 válaszadóval készített online interjúk tanúsága szerint a világ lakosságának 68 százalék hisz egy valóban hatékony Covid-19 elleni vakcina kifejlesztésében. Az optimista kínai lakosság kiemelkedő, 92 százalékos arányával szemben Franciaország képviseli a másik végletet, ahol mindössze minden második lakos bízik egy működőképes oltásban (48 százalék). Magyarország a világátlagnak megfelelő optimizmust mutat 69 százalékos említési arányával.
Mennyire ért egyet az alábbi állításokkal? (magyar felnőtt lakosság bázisán)
Mennyire ért egyet az alábbi állítással: A Covid-19 járványt követően az ország élete visszatér a normálisba (felnőtt lakosság bázisán)
Mennyire ért egyet az alábbi állítással: A világ végül jobbá válik a Covid-19 járvány következtében (felnőtt lakosság bázisán)
Mennyire ért egyet az alábbi állításokkal? (felnőtt lakosság bázisán)
Mennyire ért egyet az alábbi állítással: A nők a férfiakkal azonos fizetést fognak kapni azonos munkára (felnőtt lakosság bázisán)
A nemzetközi tanulmány összefoglalója számos egyéb területre, így a 31 a ország részeltes eredményeire is kitér, amely itt érhető el.
agrotrend.hu / Infostart