Hírek
Így néz ki a térkép, hogy hol tiltják világszerte a műanyag zacskókat
Mintegy 69 olyan ország van jelenleg a világon, ahol részleges, vagy teljes tiltás vonatkozik a műanyag bevásárlótáskákra, közkeletű nevükön a bolti nejlonzacskókra. Térképen mutatjuk a világ ezzel kapcsolatos jelenlegi állapotát.
Ahogy a Statista összeállítása és a témáról készített ENSZ-tanulmány bemutatja, országonként igen eltérő részletekkel születtek meg azok az eddigi szabályok, amelyek tiltják a műanyag táskák használatát (a tanulmány némileg korábbi állapotokat tükröző adatokból készült, azért, hogy készítői a lehető legtöbb országra vizsgálhassák egyszerre az adott időszakra jellemző állapotot) – írta meg az Origo.
Mintegy 69 ország alkotott már erre vonatkozó előírásokat, és érdemes megemlíteni, hogy ezen országok között is a legszigorúbb szabályok a fejlődő országokban, különösen Afrikában találhatók. Sokfelé egyelőre külön díjtételekkel vagy adóztatással próbálják visszaszorítani a műanyag táskák használatát, a 32 ilyen ország többsége európai.
Fotó: flickr.com
Ennek két oka van: a fejlődő országok többségében igen gyenge lábakon áll a hulladékkezelés, így – például – számos afrikai államban az tűnt jó megoldásnak, ha szigorúan és következetesen tiltják a zacskók vagy azok bizonyos típusainak használatát. A másik oka, ezzel összefüggésben, hogy sikerült a műanyagipari termékek előállításához kapcsolódó lobbierőt letörni – bár ennek rövid távon gazdasági nehézségek lettek a velejárói, hiszen a gyártó vagy importáló cégek kénytelenek voltak leépíteni, illetve a GDP-hez is kevesebbet adnak hozzá.
A szabályozások országonként ugyanakkor tényleg egészen eltérő tartalommal készültek. Például Franciaországban, Ausztriában és Olaszországban számos típusú zacskót tiltanak úgy, hogy helyükre komposztálhatók kerülhetnek.
Fotó: Origo
Ez egyébként világszerte jellemző tendencia, pusztán néhány olyan ország van a világon, ahol kivétel nélkül, egyöntetűen betiltottak minden, nem komposztálható anyagból készült műanyag táskát. Sok országban a többször használatos nejlonokat szeretnék előtérbe tolni, ám ezekért gyakran többet kell fizetni a vásárlóknak. Más szabályok pedig elsősorban nem a helybeni használatot, hanem a műanyag táskák gyártását vagy behozatalát tiltják. Globális értelemben tekintett egységes szabályozásról tehát biztosan nem lehet beszélni, és sokszor van átfedés az egyes részszabályok között is.
A világszinten is jelentős, nagy gazdaságok közül legutóbb Kína jelentett be szigorítást, idén év végéig minden nagyobb városban betiltják valamennyi, nem komposzttálható zacskó használatát, amit 2022-ben országos hatályúvá terjesztenének ki.
agrotrend.hu / Origo