Hírek

Hogyan alakul majd a csomagolt baromfi helyzete?

Egyelőre még nem lehet megbecsülni, hogy mekkora kárt okozhat a madárinfluenza idei megjelenése itthon a baromfiágazatban. Sok hazai baromfihúst, illetve -terméket exportáló cég kénytelen visszafordítani a már útnak indított árut az elmúlt napokban hozott importkorlátozások miatt.

Baromfihús és pulyka kivitelére eddig nem volt lehetõsége Magyarországnak Kínába, mert még nem dolgozták ki azt a protokollt, amely ezeknek a termékeknek a kereskedelmét a két ország számára lehetõvé tette volna – mondta az InfoRádiónak a Baromfi Terméktanács igazgatója.

fotó: pixnio.com

Csorbai Attila hozzátette: 2019 áprilisában ugyanakkor már aláírták az errõl szóló a megállapodást, ezt a folyamatot akasztotta meg az a bejelentés, hogy Kína szerdán megtiltotta a madárinfluenza miatt a baromfi és a víziszárnyashús importját egész Magyarországra.

"Decemberben kezdõdtek a protokollos kapcsolódó, üzemi auditok két termékkör esetében. A víziszárnyas-húsok tekintetében már korábban létezett protokoll. Egy cég auditáltatta magát és szállított is terméket Kínába. Az õ esetükben nyilván kár történik."

Több, úgynevezett harmadik ország szintén bevezetett korlátozó intézkedéseket. Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, Izrael és Tajvan szintén egész Magyarország területét korlátozottá nyilvánította.

Csorbai Attila közölte, a legutóbbi, 2016/2017-es madárinfluenza-járvány körülbelül 15-17 milliárdos kárt okozott az ágazatnak – 13-15 milliárd forintot tettek ki az állományok leölésébõl és a területek fertõtlenítésébõl eredõ károk –, ezen felül körülbelül 4 milliárd forint volt a közvetett kár, például az exportkiesés és a vágóhidak leállása.

"Ezek a cégek elvesztették a piacaikat. Az, hogy ki és milyen mértékben tudott erre a piacra visszakerülni, milyen termékekkel és milyen mennyiségekkel, szinte lehetetlen valós idõben lekövetni. Hónapok kellenek, hogy információhoz jussunk ezekben a térségekben az exportkiesésekbõl származó károkról és mennyiségekrõl."

A terméktanács igazgatója azt is elmondta, hogy a baromfihúst és baromfiterméket exportáló magyar cégek helyzetét az is megnehezíti, hogy sokan az árut már elindították az idõközben korlátozó intézkedéseket foganatosító országokba.

"Azokról a piacokról, ahol ezeket a termékeket nem fogadják be, a legrosszabb esetben vissza kell hozni Magyarországra, átcsomagolni, és meg kell keresni azokat a helyeket, ahol a termékek értékesíthetõk – bármilyen áron is."

A madárinfluenza vírusát január közepén egy Komárom-Esztergom megyei pulykatelepen mutatták ki, több mint 53 ezer pulykát kellett leölni.

Pár nappal késõbb, egy Hajdú-Bihar megyei kacsatelepen is igazolták a vírus jelenlétét, ott a 115 ezres kacsa leölésérõl kellett intézkedni.

agrotrend.hu / infostart.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés