Hírek

Hazai tojás kerül az asztalokra

Leszűkítette a tojáskínálatot az Európai Unión belül az orosz–ukrán konfliktus, hiánytól azonban ennek ellenére nem kell tartani. A keresleti piacnak köszönhetően emelkedhetnek a termelői árak, s így levegőhöz juthatnak a hosszú ideje növekvő költségekkel harcoló termelők is.

Lesz elég tojás a boltokban húsvét előtt, nem kell hiánytól tartaniuk a vásárlóknak és az elmúlt napokban már az árak sem emelkedtek tovább. Molnár Györgyi, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének titkára a Magyar Nemzetnek elmondta: az idén importtojással biztosan nem találkoznak az ünnepek előtt a vásárlók. Ennek oka, hogy az orosz–ukrán konfliktus miatt jelentősen csökkent az Európai Unióba irányuló tojásimport. Az uniós piacra nagyrészt olyan telepek termelnek, amelyek Harkov és Mariupol környékén, tehát a hadműveletek térségében helyezkednek el. Az unióba irányuló behozatalból Ukrajna korábban több mint 23 százalékkal részesedett. 

Az import csökkenése ugyanakkor sem a közösség egészében, sem Magyarországon nem okoz tojáshiányt, csupán az eddig fennálló túlkínálatot szünteti meg. Ennek egyébként igencsak örülnek a hazai gazdálkodók, mivel így lehetőségük nyílik arra, hogy az elmúlt hónapokban rekordmagasságokba szökő termelői költségek egy részét érvényesítsék az átvételi árakban. 

– A hazai tojótartók az elmúlt tíz hónapban végig úgy termeltek, hogy a jelentősen megemelkedett költségek ellenére – a kínálati piac miatt – egyetlen forintot sem tudtak emelni az átadási áraikon. Ezért most, hogy kevesebb a tojás az uniós piacon, sokan abban reménykednek, hogy végre levegőhöz juthatnak egy kicsit, és az áruházláncokkal el tudják ismertetni a termelési költségeik növekedését – jegyezte meg Molnár Györgyi.

Fotó: Vas Népe

A szakember ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a termelői ár emelkedése nem feltétlenül vezet ahhoz, hogy a vásárlók drágább tojással találkozzanak a boltokban. A kiskereskedőknek ugyanis nagy a felelősségük abban, hogy milyen fogyasztói árakat alakítanak ki, egyesek ugyanis szemtelenül magas árréssel dolgoznak. A tojásszövetség titkára szerint akad olyan boltos is, aki háromszoros áron kínálja a tojást a vásárlóinak.

Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy milyen szintű áremeléssel lennének elégedettek a tojáságazat szereplői, Molnár Györgyi nem tudott pontos választ adni. – A háború kitörése előtt azt mondtuk, hogy legalább 40 forintos termelői tojásár szükséges ahhoz, hogy a gazdálkodók ne önköltségi szint alatt vigyék a tojást a piacra. A fegyveres konfliktus azonban teljesen felbolydította a piacot, a költségek többsége heti, sőt nemritkán napi szinten változik, ezért nem lehet általánosságban vett áremelési mértékről beszélni – hívta fel a figyelmet. A háborús helyzet rákényszerítette a termelőket arra, hogy a korábbinál jobban szervezzék a gazdaságuk működését, nemcsak a takarmányellátottság, hanem a csomagolóanyagok, különböző alkatrészek esetében is előre kell tervez­niük a termelőknek.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés