Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Film készült a kiskunsági huszár bandériumokról

A Huszárok nyomában címmel a közelmúltban mutatták be azt a négy részes filmet, amely a Kiskunságban tevékenykedő katonai hagyományokat őrző közösségekről szól. A sorozat a kerekegyházi, a kiskunmajsai és a kiskunfélegyházi huszár bandériumok, valamint egy jászszentlászlói huszár főhadnagy életébe enged bepillantást. A filmbemutató kapcsán az ötletgazdát, Dózsa Tamás Károlyt kérdezte a BAON.hu újságírója.

Dózsa Tamás Károly a Félegyházi Kiskun Huszár Bandérium újonnan megválasztott vezetője kisgyermekként kötött életre szóló barátságot a lovakkal, hiszen édesapja Dózsa Károly volt a nagy múltú Határőrség Kiskunhalasi Lovasiskolájának parancsnoka. A hivatásos katonai élet nem vonzotta ugyan, de a lovak annál inkább, ezért ezt a szakterületet választotta és sokáig lótenyésztőként dolgozott. Közben pedig a közéletben is szerepet vállalt, volt Kiskunhalas alpolgármestere és kiskunkapitánya is. Közel egy évtizede pedig a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskolában tanít lótenyésztést.


Forrás: baon.hu

Dózsa Tamás Károlytól megtudtuk, a Félegyházi Kiskun Huszár Bandériumot Ván Jenő jászkunfőkapitány alapította meg közel két évtizede.

A kezdeti lelkesedés az elmúlt évek alatt azonban alábbhagyott, ezért szeretnének újból életet lehelni az egyesületbe, újra felépíteni a csapatot– sorolta célkitűzéseit az új egyesületi elnök.

Hozzátette, fontos feladatuknak tartják, hogy átadják a fiatalabb generációnak a ló szeretetét, megismertessék a fiatalokkal a katonai hagyományokat, a huszárságot. Céljuk továbbá összefogni azokat az embereket, akik érdeklődnek a katonai hagyományőrzés iránt. Szeretnék, ha minél többen részesei lennének ennek a különleges közösségi élménynek.

A félegyházi egyesület új elnöke szerint a társadalom érdeklődő ugyan, de idő és pénz hiányában inkább csak kívülről szemlélik a huszár bandériumokat. A lótartás és a huszársággal járó egyenruha és egyéb felszerelések ugyanis komoly kiadást jelentenek. Egyesületként azonban módjukban áll erre pályázaton támogatást szerezni. A bandérium új vezetőjének hosszútávú terve, hogy díszegyenruhájukban részt vegyenek a város jelentősebb ünnepein, kiemelten a városalapítók napján, március 15-én, vagy a jászkun redemptio emléknapján.

Azt is megtudtuk, hogy Dózsa Tamás Károlyhoz mindig is közel álltak a katonai hagyományok és szeret maradandót is alkotni, így jött az ötlet, hogy filmet készít a Kiskunságban működő huszár bandériumokról, hogy bemutassa ezeket a közösségeket.

A film megvalósításához pályázati támogatást is nyert a Hungarikum Bizottságtól. Így sikerült az elmúlt évben a Bács Megyei Huszárbandérium és Tüzérütegről (Kerekegyháza), a Majsai Huszár Bandérium ról (Kiskunmajsa), a Félegyházi Kiskun Huszár Bandériumról, illetve Szép Ferenc jászszentlászlói huszár hagyományőrzőről portré filmet készíteni, amely a legnagyobb videómegosztó csatornán is megtekinthető.

Arról is beszámolt, hogy egy honlapot is készítenek, amit a huszárok köszöntése után Erőt, tisztességet! címmel találhatnak meg az érdeklődők az interneten. Itt is elérhetőek lesznek a kisfilmek. További cél, hogy valamennyi Kiskunságban működő huszár bandériumról filmet forgassanak.

A huszárbecsület egy életre kötelez
A huszárság a jellegzetes magyar könnyűlovasság megtestesítője volt Mátyás király uralkodásától egészen a II. világháború végéig. Huszárnak lenni azonban nemcsak egy fegyvernemhez való tartozást jelentett. Már köszönésük „Erőt, Tisztességet!” is sugallja, hogy a huszárbecsület egy életre kötelezte azt, aki huszárnak állt. Az 1848/49-es szabadságharc legnehezebb időszakában ők jelentették azt a bázist, amelyre támaszkodni lehetett a hadseregszervezés során. A huszárok a szabadságharc küzdelmeiben kimagasló bátorsággal, önfeláldozó hősiességgel teljesítették kötelességüket. A magyar huszár népünk történelmi értékeinek megtestesítője. Jelképezte és tetteivel megvalósította mindazon legszentebb erényeket, amelyek mindig biztosították nemzetünk fennmaradását.

agrotrend.hu / BAON, Vajda Piroska

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés