Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Fészkelő madaraknak segít a mesterséges odú

Tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él, vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért fontos, mert ezek a madarak elsősorban kis rágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik, vagyis hozzájárulnak az egerek és a patkányok számának visszaszorításához.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője elmondta, megtelepedésük egyik legfőbb akadályát gyakran a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti – írja a teol.hu.

fotó: pixabay.com

A baglyok ugyanis nem tudnak fészket építeni, költésükhöz korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező idős fákra, nagy testű harkályok odúira, varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkeire, egyes fajoknak nyitott padlásokra van szüksége.

Fészkelésüket mesterséges odúkkal is lehet segíteni. Leg­gyakoribb baglyunk, az erdei fülesbagoly szívesen beköltözik fára, épületfalra rögzített, félig nyitott előoldalú vércseládákba is.

A gyöngybagoly templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal, a kisebb testű kuvik és füleskuvik pedig az énekesmadarakéhoz hasonló, nagyméretű mesterséges odúkkal segíthető. A baglyoknak kirakott műfészkekbe, odúkba mindig kell száraz fű, hullott lomb, faforgács, gyöngykavics fészekanyagot tenni, amibe a tojó alakítja ki a tojásoknak a fészekmélyedést.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés