Hírek

Felmérték a növényfajok állományait a nemzeti parkban

A Körös-Maros Nemzeti Parkban minden évben felmérjük egyes védett növényfajok állományait. A kutatásokat részben a Nemzeti Biodiverzitás Monitorozó Rendszer részeként, részben a saját kutatási programunk részeként végezzük.

A védett növényfajok közül év elején meghatározzuk azon növények körét, amelyet az adott évben pontosabban felvételezünk. Minden növényfajt háromévente visszatérően mérünk fel, így az állományok változásait nyomon lehet követni hosszútávon – írja a Kőrös-Maros Nemzeti Park.

fotó: wikipédia

A Körös-Maros Nemzeti Park két emblematikus, fokozottan védett növényfaja, a volgamenti hérics és a kónya zsálya esetében minden évben végzünk számolásokat. Ennek a két fajnak az elterjedési területe hazánkban Igazgatóságunk működési területére esik döntően.

A volgamenti hérics számolását a csúcsvirágzáskor szoktuk elvégezni, mely általában április elejére esik. Ennél a fajnál négy különböző korosztályt jegyzünk fel: a csíranövényeket, a 3-5 éves fiatalokat, az 5-8 éves még nem virágzó idősebb töveket, és a 8 évesnél idősebb, már virággal rendelkező töveket. Az évente elvégzett élőhely-kezelés következtében megállapítható, hogy a volgamenti hérics állománya stabil.

A kónya zsálya esetében a tőszámot és a virághajtások számát is meg szoktuk számlálni általában május közepén. A Kondoros határában 2006-2014 között végzett magvetésnek és élőhely-kezelésnek köszönhetően a kónya zsálya helyi állománya meghaladja a 3000 tövet.

A védett fajok esetében idén a szennyes ínfű állományait a működési területünkön, az agárkosbort és a mételyfüvet a Kis-Sárréten mértük fel.

A kisfészkű aszatok esetében a virágzó töveket számoljuk, meghatározott területeken, háromévente. Idén a Kis-Sárrét Fertály nevű területrészén, a Kígyósi-pusztán, és a Dévaványai-Ecsegi puszták Atyaszeg területrészén zajlott az állomány felmérése.

Az év folyamán egyéb fajok monitorozására is sor került. A Kígyósi-pusztán a tavaszi hérics, a sziki varjúháj, a fehér madársisak, a kardos madársisak, illetve a Bélmegyeri Fáspusztán a széleslevelű nőszőfű állományainak helyzetét vizsgáltuk.

A Csanádi pusztákon a tavaszi hérics, a pusztai meténg, valamint a szártalan csűdfű számolását végeztük el.

agrotrend.hu / kmnp.nemzetipark.gov.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés