Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Együttműködéssel átvészelhetjük a járványhelyzetet

A kialakult krízis helyzet fokozottan felhívja az élelmiszerlánc-szereplők figyelmét közös célok érdekében történő együttműködés fontosságára.

Neves élelmiszerbiztonsági szervezetek, mint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) továbbra is hangsúlyozzák, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a COVID-19 élelmiszerekkel terjedne, azonban a termékek biztonságosságát ennek ellenére is biztosítani kell – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

fotó: pixabay.com

A rokon koronavírusok −mint például a közel-keleti légúti koronavírus (MERS-CoV) − korábbi esetei nem igazolták az élelmiszerekkel történő terjedést, így erősen valószínűsíthető, hogy a COVID-19 is hasonlósan viselkedik. Ennek ellenére természetesen nyilvánvaló a gyártó létesítmények, illetve minden élelmiszerrel érintkező láncszereplő elővigyázatossági higiéniai gyakorlata a kockázat minimalizálása érdekében.

A világ minden tájáról találkozhatunk fotókkal, amelyek az üzletek üres polcait örökítik meg. Ennek egyik oka, hogy a kereskedők nem tartanak akkora raktárkészletet, hogy a gigantikusan megnövekedett keresletre rögtön reagálni tudjanak, illetve kialakult rutinjuk alapján a napi szállítás segít garantálni a friss élelmiszerek folyamatos ellátottságát.

A kereskedelem és az ipar közös gyors reakcióját sürgeti az a tény is, hogy a fogyasztók az eddigi trendinek számító friss és minimálisan feldolgozott élelmiszerek helyett a hosszan eltartható, előrecsomagolt élelmiszereket keresik. Mindemellett a szállításban tapasztalható problémákat a határátlépések, illetve a sofőrök rendelkezésre állása is nehezíti.

Kínában, ahol 2019 decemberében azonosították a vírust a jelenlegi nullához közelítő új esetek megjelenése mellett az elmúlt hetekben újra beindult a termelés, azonban a sofőrök hiánya miatt egyelőre csupán 50-75%-os kapacitással dolgoznak.

Az átláthatóság, az integritás és a bizalom elengedhetetlen ahhoz, hogy a jelenlegi helyzetben a fogyasztók megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszerhez jussanak. Ezek megvalósulásához azonban kulcsfontosságú a közös érdekeket szem előtt tartó konszenzus és együttműködések előtérbe helyezése.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés