Hírek
Ébredeznek téli álmukból a darazsak
A darazsak a méhekkel ellentétben többször is megszúrhatnak. Mindez nagy veszélyt jelenthet az arra érzékenyeknek.
Csuvár Mihály néhány évvel ezelõtt kezdett el darázsirtással foglalkozni. Mára jó pár fészket eltávolított, köztük a képen látható lódarázsotthont is. Mind mondja, ezek a rovarok bár lényegesen nagyobb méretûek, mint más fajták, kevésbé agresszívek, és csak ritka esetben támadnak. Míg a német darazsak õrszemei, ha kifigyelik a fészekre nézve veszélyes betolakodót, jeleznek a katonáknak, amelyek már célzottan lépnek fel. De ne menjünk ennyire elõre, hiszen ilyentájt még csak a királynõk vannak talpon! – írja a beol.hu.
fotó: pxhere.com
– Ha nem szeretnénk, hogy a padlásra vagy egyéb helyekre, ahová általában beköltöznek, fészket rakjanak a darazsak, ajánlatos ilyenkor kitenni a csapdákat. Ezek a télen megbújt és most elõjövõ királynõket fogják meg, amelyek azt keresik, hová fészkeljenek. Õk alapítják majd a kolóniát, amelyben több ezer példány is kifejlõdhet nyárra – árulta el Csuvár Mihály.
A férfit számos esethez riasztották már. Az egyik legnagyobb, egy méter átmérõjû fészket, Gyomaendrõdön, egy idõs asszony kérésére távolította el tavaly. Csuvár Mihály miután a sötét pajtába lépett, elõször nem is vette észre a hatalmas, német darazsak által összehordott építményt. Alaposabb átvizsgálás után döbbent rá, mivel áll szemben.
– Általában a darazsak bejárási pontjától mintegy fél méterre található a fészek. Fontos, hogy azt alaposan elérve végezzük az ártalmatlanítást. Az nem megoldás, hogy purhabbal eltorlaszoljuk a nyílást, mert más irányba úgyis kirágják magukat. Ez lehet például a mennyezet, és azon keresztüljutva még a lakótérbe is eljuthatnak. Ennél az esetnél nem volt komplikáció, a megfelelõ szerrel lefújtam, majd miután elpusztultak a darazsak, levettem és elégettem a fészket. Utóbbi nem szükséges, hiszen elhagyott fészekbe soha nem költözik újabb kolónia – fogalmazott a szakember.
Hozzátette, egy szezont, amely általában nyár elejétõl õszig tart, 6-8 csípéssel meg szokott úszni. Azonban volt olyan alkalom, mikor hiába a védõfelszerelés, irtás közben a ruhája alá kúszott egy darázs.
– A csuklómnál az egyik eret érte a szúrás, így közvetlen a véráramba jutott a darázs által kibocsátott anyag. Nem vagyok allergiás, de le kellett ülnöm tíz percre, mert alig kaptam levegõt, továbbá ömlött rólam a víz.
A talajba is fészkelhetnek a rovarok. Ha földön lévõ lyukba látunk ki-be repdesni darazsakat, legyünk óvatosak.
– A fiam fûnyíróval ment át egy ilyen focilabda méretû fészek felett, 28 csípéssel torolták meg a darazsak.
Csuvár Mihály szerint az enyhe tél miatt idén várhatóan több darázzsal kell számolni. Most még a telet átvészelt királynõkkel találkozhatunk, amelyek a tavasz megérkeztével magukhoz térnek és elkezdik keresni a fészek kiépítésére szolgáló ideális környezetet, ahol megkezdik a tojások lerakását.
A fészek építését és késõbb a lárvák etetését négy-hat hétig a királynõ végzi, majd ha a dolgozók felnõtté válnak, visszahúzódik és csak a tojások rakásával foglalkozik. A darazsak többek között megrágott fû, száraz fakéregbõl építkeznek, melyeket a nyálukkal tapasztanak össze. Ha a fészek kiépítésére elfogyna a hely, képesek akár lyukat rágni maguknak a falba, hogy kolóniájukat bõvítsék.
A méhekkel ellentétben a darázs több szúrásra is képes, fullánkja nem szakad bele az áldozatba. A fullánkkal átjuttatott méreganyag nagy részét acetilkolin alkotja.
A méreg toxintartalma a darázs étrendjétõl is függ. Az inkább rovarokat, húsokat fogyasztó darázs csípése mérgezõbb.
agrotrend.hu / beol.hu